Ciąża jest ekscytującym okresem. Z każdym kolejnym dniem młoda mama zbliża się do kulminacyjnego momentu, w którym przywita na świecie nowe życie rozwijające się w jej organizmie. Niestety, oczekiwanie na rozwiązanie jest wielką niewiadomą i nierzadko wiąże się z ogromnym stresem. Napięcie jest jeszcze większe, kiedy kobieta rodzi po raz pierwszy i może jedynie przypuszczać, jak będzie wyglądał poród i pobyt w szpitalu. W większości przypadków określenie dokładnej daty, w której rozpocznie się akcja porodowa, nie jest możliwe. Aby jak najlepiej przygotować się na moment, w którym konieczne będzie zachowanie zimnej krwi i udanie się do szpitala, należy odpowiednio wcześniej skompletować torbę zawierającą wszystko, co niezbędne podczas pobytu na oddziale położniczym. Wszystkim kobietom przygotowującym się do nowej, ważnej roli, roli mamy, podpowiadamy, co zabrać do szpitala na poród. Sprawdź nasze rady i dowiedz się, co spakować do szpitala na poród, żeby nie zaskoczyła Cię żadna sytuacja!
Nie wiesz, co zabrać do szpitala do porodu? Zacznij od dokumentów
Zastanawiasz się, co potrzebne do szpitala do porodu? Kompletowanie bagażu, który weźmiesz ze sobą do szpitala, zacznij od posegregowania i zapakowania dokumentów. Teczka z dowodem osobistym i zestawem dokumentów lekarskich powinna znaleźć się w łatwo dostępnym miejscu, najlepiej na samej górze sterty rzeczy poukładanych w torbie lub bocznej kieszeni. Co jest potrzebne do szpitala do porodu? Wśród dokumentów, które każda kobieta powinna mieć ze sobą podczas przyjęcia na oddział, wymieniamy:
- dowód osobisty lub paszport,
- karta przebiegu ciąży,
- skierowanie do szpitala (w niektórych przypadkach, przede wszystkim do planowanego cięcia cesarskiego),
- plan porodu,
- dowód ubezpieczenia (aktualna książeczka ubezpieczeniowa lub inny dokument potwierdzający prawo do świadczeń),
- aktualne wyniki badań (do najważniejszych z nich zaliczamy grupę krwi i czynnik Rh, badanie na obecność przeciwciał przy ujemnym czynniku Rh u matki, ostatnie badanie moczu i morfologia, wynik ostatniego USG, badanie w kierunki HIV, odczyn WR, antygen HBs lub zaświadczenie o szczepieniu WZW B, posiew z przedsionka pochwy i okolic odbytu w kierunku paciorkowców grupy B oraz wszystkie inne wyniki, które mogą mieć istotny wpływ na przebieg porodu).
Warto mieć świadomość, że każda kobieta w ciąży oraz w okresie porodu i połogu ma zapewnione bezpłatne świadczenia medyczne. Ubezpieczenie nie jest w tym przypadku wymagane. Książeczka ubezpieczenia może być potrzebna, jeśli chcesz otrzymać zwolnienie lekarskie. Zapomniałaś książeczki? Nic nie szkodzi – dzięki systemowi elektronicznej weryfikacji uprawnień eWUŚ nie musisz mieć dokumentu przy sobie, a dane niezbędne do wystawienia zwolnienia (nazwa, NIP i adres pracodawcy, Twój PESEL) możesz dostarczyć placówce w późniejszym terminie.
Jesteś mężatką? W takim razie nie zapomnij o odpisie aktu małżeństwa. Dokument okaże się przydatny przy wypisie ze szpitala. Na jego podstawie mąż zostanie automatycznie uznany za ojca dziecka.
Pamiętaj o tym, że wyniki badań laboratoryjnych muszą być aktualne (wykonane w ciągu ostatniego miesiąca). Ponadto, jeśli w trakcie ciąży konsultowałaś się z lekarzami- specjalistami, powinnaś mieć ze sobą opis badań/wystawione opinie, a jeśli byłaś hospitalizowana – wypis ze szpitala.
Co do szpitala do porodu? Niezbędnik dla mamy
Zachodzisz w głowę, co zabrać do szpitala na poród 2022? Wbrew pozorom przygotowanie torby nie jest skomplikowanym zadaniem. Każda młoda mama powinna zadbać nie tylko o maluszka, ale również o siebie. Pobyt na szpitalnym oddziale będzie komfortowy, jeśli weźmiesz ze sobą wygodne koszule ułatwiające karmienie (w sklepach dla kobiet ciężarnych znajdziesz ładne, a jednocześnie praktyczne koszule z dekoltem umożliwiającym swobodne nakarmienie maluszka bez konieczności ściągania całej górnej części stroju), ciepłe skarpetki, ulubione kosmetyki i akcesoria higieniczne stworzone z myślą o świeżo upieczonych mamach. Oto lista rzeczy do szpitala na poród, która ułatwi Ci pakowanie na wielki dzień:
- 2 lub 3 koszule nocne do karmienia piersią, w tym jedna na poród,
- szlafrok lub sweter,
- ciepłe skarpetki,
- gumowe klapki pod prysznic,
- ręcznik kąpielowy,
- kosmetyki do kąpieli, gumka do włosów,
- wcześniej używany płyn do higieny intymnej,
- dwie pary biustonoszy do karmienia,
- 6 par siateczkowych majtek poporodowych (jeśli będziesz miała cesarskie cięcie, koniecznie wybierz takie modele, które nie mają gumki na wysokości blizny),
- 20-30 sztuk przewiewnych, chłonnych podkładów poporodowych,
- 10 sztuk dużych podkładów na łóżko,
- chusteczki higieniczne i nawilżane,
- mała poduszeczka, która ułatwi karmienie,
- wkładki laktacyjne,
- wygodne, dostosowane do pogody ubranie na wyjście ze szpitala,
- woda i ulubione przekąski,
- leki, które przyjmujesz na stałe.
Wśród zapakowanych rzeczy nie może zabraknąć ładowarki do telefonu umożliwiającego pozostanie w łączności z bliskimi. Przydatne okaże się również ulubione czasopismo, książka albo inne przedmioty, przy których będziesz mogła odpocząć i zrelaksować się, kiedy maluszek będzie spał. Znaczna część kobiet uzupełnia swoją torbę o akcesoria, które pomogą się zrelaksować i nieco złagodzić ból podczas intensywnych godzin – oliwkę, olejek do masażu czy płytę z kojącą, ulubioną muzyką. Położne odradzają zabieranie do szpitala laktatora wymagającego dokładnej sterylizacji przed użyciem. Przyda się on nieco później, po powrocie do domu. Jeśli zajdzie taka potrzeba, szpital udostępni tego typu sprzęt każdej mamie.
Chcesz wyjść ze szpitala w jeansach albo sukience, którą nosiłaś przed zajściem w ciąże? Zapomnij o tym pomyśle – na założenie ubrań w rozmiarze sprzed roku przyjdzie Ci jeszcze trochę poczekać. Ciało, często wbrew oczekiwaniom, potrzebuje sporo czasu, żeby wrócić do dawnej formy. Paniom będącym w połogu znacznie bardziej niż opięte spodnie przyda się luźna, lekka odzież, najlepiej ciążowa.
Zadbaj o swoje potrzeby najlepiej, jak umiesz
Opracowanie jednej, uniwersalnej listy akcesoriów i ubrań, które każda kobieta powinna mieć ze sobą bezpośrednio przed i po porodzie, nie jest łatwe. Kompletując zawartość torby, weź pod uwagę nie tylko ogólne zalecenia lekarzy i położnych, ale również wsłuchaj się we własną intuicję i potrzeby. Może ulubiona maskotka-talizman albo poduszka sprawią, że będziesz czuła się znacznie bardziej komfortowo i bezpiecznie w niełatwej sytuacji? Jeśli nie ma wyraźnych przeciwwskazań do przyniesienia ze sobą osobistego przedmiotu, spakuj go do torby. Zadbanie o swoje potrzeby emocjonalne również jest ważnym aspektem przygotowań do porodu.
Co do szpitala na poród? Wyprawka dla noworodka
Kolejnym etapem przygotowań do wizyty na oddziale położniczym jest spakowanie torby z rzeczami dla wyczekiwanego synka lub córeczki. Co zabrać ze sobą do szpitala na poród? Zacznij od wybrania ubranek, które maluszek będzie nosił w pierwszych dniach swojego życia oraz cieplejszego kompletu na wyjście ze szpitala. Podstawowy zestaw składa się z pajacyka, rozpinanego kopertowo body, czapeczki bez wiązania i skarpetek. Przydatne będą również rękawiczki niemowlęce chroniące przed zadrapaniem. W torbie nie może zabraknąć jednorazowych pieluszek w najmniejszym rozmiarze (około 15 sztuk), klasycznych pieluszek tetrowych albo muślinowych, chusteczek nawilżanych do pielęgnacji wrażliwej, niemowlęcej skóry, maści zapobiegającej powstawaniu odparzeń, ciepłego kocyka, rożka, ręcznika do kąpieli. W razie wystąpienia problemów z laktacją warto mieć ze sobą butelkę z anatomicznym smoczkiem. Zalecane jest, aby wszystkie rzeczy zostały uprzednio wyprane i dokładnie wyprasowane.
Nie zabieraj ze sobą maskotek i grzechotek. Zabawki przyniesione na oddział, a następnie zabrane do domu, będą przenosić ogrom zarazków. Ponadto, kilkudniowe niemowlę nie będzie jeszcze nimi zainteresowane. Zestaw nowych zabawek może poczekać na maluszka w domu. Fotelik samochodowy i kombinezon zajmujące wiele miejsca najlepiej przywieźć do szpitala dopiero w dniu opuszczenia oddziału.
Przezorny zawsze ubezpieczony
Żadna kobieta nie zakłada, że powita na świecie swoje maleństwo znacznie szybciej niż w dniu, który lekarz wyznaczył podczas badań. Jednak warto pamiętać, że nie jesteś w stanie przewidzieć każdej okoliczności. Możesz jednak przygotować się na pewne komplikacje i niespodziewane sytuacje. W awaryjnej, nagłej sytuacji nerwowe poszukiwanie wszystkich niezbędnych rzeczy jest dodatkowym źródłem stresu i stratą cennego czasu. Pod wpływem emocji nietrudno zapomnieć którejś z niezbędnych rzeczy dla siebie lub dziecka. Aby uniknąć takiej sytuacji, spakuj torbę najpóźniej 4 tygodnie przed wyznaczoną datą. Większość kobiet ma skompletowany bagaż już w 7. miesiącu ciąży. Nie bierz zbyt wielu rzeczy. Zestaw na 3 dni w zupełności wystarczy. Jeśli pobyt w szpitalu z jakiś względów się przedłuży, bliska osoba będzie mogła dostarczyć Ci brakujące ubrania, akcesoria i kosmetyki.
Dobrze zorganizowana torba do szpitala: co spakować w pierwszej kolejności?
Każda kobieta powinna zastanowić się nie tylko nad tym, co wziąć do szpitala na poród, ale również w jakiej kolejności zapakować rzeczy. Na dnie torby ułóż rzeczy dla noworodka – one będą potrzebne najpóźniej. Praktycznym rozwiązaniem jest spakowanie dwóch mniejszych toreb – jedną z rzeczami dla siebie, a drugą – dla dziecka.
Co zabrać do szpitala na poród 2022? Sprawdź wytyczne swojego szpitala
Zanim zaczniesz pakować swoją torbę do szpitala, zapoznaj się z wytycznymi udostępnionymi na stronie placówki, w której zdecydowałaś się rodzić. W niektórych szpitalach ciężarne pacjentki otrzymują pakiet produktów „na start”. W zestawie przygotowanym przez szpital mogą znajdować się na przykład specjalna koszula do porodu, wkładki poporodowe czy dziecięce ubranka, które maluszek może nosić podczas pobytu na oddziale. Mimo tego, że tego rodzaju udogodnienia są coraz powszechniejsze, nie są ogólnie obowiązującym standardem.