ASPEKTO

Do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku?

Do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku?

Bezpieczeństwo dziecka w samochodzie jest bardzo ważne. W razie wypadku dzieci są o wiele bardziej narażone na urazy niż osoby dorosłe. Dlatego ustawodawca zadbał o zabezpieczenie małych pasażerów. Dzieci muszą być przewożone w samochodzie w przystosowanych do tego fotelikach przypiętych do siedzenia samochodu. Do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku? Do jakiego wzrostu fotelik jest obowiązkowy?

Do jakiego wieku dziecko musi jeździć w foteliku?

Fotelik samochodowy to gwarancja bezpieczeństwa dla Twojego dziecka, ale również obowiązek narzucony prawnie. Przepisy jasno określają, do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku i jakie zasady w związku z tym obowiązują. Jeszcze nie tak dawno kodeks mówił o tym, że dziecko może przestać jeździć w foteliku po ukończeniu 12. roku życia i osiągnięciu 36 kg wagi. Obecnie te przepisy już nie obowiązują.

Od kiedy dziecko nie musi jeździć w foteliku?

Aktualnie każde dziecko, które osiągnęło 150 cm wzrostu, nie musi podróżować w foteliku samochodowym lub dostosowanej do jego wieku podkładce. Nie ma już znaczenia ani wiek malucha, ani jego waga. Jedynym kryterium, które obecnie decyduje o tym, czy dziecko musi jeździć w foteliku czy nie, jest jego wzrost. Dlatego, jeśli się zastanawiasz do jakiego wieku dzieci muszą jeździć w foteliku, to nie uzyskasz na to pytanie odpowiedzi. Zmiana przepisów wydaje się bardzo logiczna, ponieważ dzieci w tym samym wieku mogą mieć różną wagę i wzrost, a te parametry są najważniejsze, jeśli chodzi o bezpieczeństwo małego pasażera i dostosowanie fotelika samochodowego.

Dziecko w foteliku - o czym jeszcze musisz pamiętać?

Nie musisz więc pamiętać, do ilu lat dziecko w foteliku musi podróżować. Podczas kontroli drogowej funkcjonariusz stwierdzi, czy prawidłowo przewozić swoje dziecko na podstawie jego wzrostu i dostosowania odpowiedniego fotelika do potrzeb dziecka. Jeśli okaże się, że przewozisz dziecko nieprawidłowo, będziesz zobowiązany do uiszczenia mandatu i zostaną Ci naliczone odpowiednie punkty karne. Bezpieczeństwo dzieci w tym momencie jest najważniejsze. Fotelik do przewożenia dziecka musi być dostosowany do jego wieku, wagi i wzrostu. Inny fotelik obowiązuje dla noworodka, a inny dla kilkulatka. Do dyspozycji masz naprawdę bardzo dużo różnych fotelików, które posiadają odpowiednie certyfikaty i są dodatkowo wyposażone w pasy bezpieczeństwa. Fotelik musi być też odpowiednio przymocowany do siedziska samochodu. Do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku?

Do momentu osiągnięcia 150 cm wzrostu.

dziecko w foteliku, do którego roku życia?

Jak dziecko powinno siedzieć w foteliku?

Przepisy prawa o ruchu drogowym dają Ci możliwość przewożenia dziecka w samochodzie na przednim siedzeniu. To komfortowe rozwiązanie, szczególnie w przypadku, kiedy podróżujesz z dzieckiem sam. Masz wtedy większą kontrolę nad tym, co się dzieje w trakcie podróży, ale musisz pamiętać o obowiązujących zasadach. Przede wszystkim powinieneś wyłączyć poduszkę powietrzną. To obowiązek, jeśli przewozisz malucha w nosidełku tyłem do kierunku jazdy. Warto też odsunąć maksymalnie do tyłu przedni fotel pasażera, na którym jest umieszczony fotelik.

Niemowlęta zawsze powinny być przewożone tyłem do kierunku jazdy. Wpływa to na lepszą ochronę kręgosłupa, szyi oraz głowy. W przypadku przewożenia malucha na tylnym siedzeniu, jeden z opiekunów powinien siedzieć obok maleństwa. Foteliki bezpieczeństwa dla niemowląt to przeważnie funkcjonalne nosidełka, które można przypiąć do wózka. Do kiedy fotelik dla dziecka może mieć taką formę? Do momentu osiągnięcia przez malucha odpowiedniej wagi lub wzrostu. Drugi fotelik dla Twojego dziecka to już fotelik samochodowy, który przeznaczony jest do zamocowania w kierunku jazdy. Taki fotelik powinien posiadać boczne osłony na głowę oraz dodatkowe zapięcie pasami. Wyższe dzieci mogą być przewożone w foteliku lub na podkładce bez dodatkowych zabezpieczeń. Dzieci, które mają powyżej 22 kg, mogą siedzieć na zwykłej podstawce.

W jakich pojazdach i do kiedy fotelik jest obowiązkowy?

Dziecko musi jeździć w foteliku we wszystkich samochodach - zarówno w samochodach osobowych, jak i ciężarowych. Nie ma tutaj wyjątków. Od kiedy dziecko nie musi jeździć w foteliku? W obu przypadkach możesz zrezygnować z fotelika tylko w momencie, kiedy wzrost dziecka przekroczy 150 cm. Ale istnieją wyjątkowe okoliczności, które umożliwią przewiezienie dziecka bez fotelika. Jakie to sytuacje?

●     Brak fotelika dostosowanego do wagi lub wzrostu dziecka

Dziecko może jechać bez fotelika, jeśli mierzy co najmniej 135 cm wzrostu i ze względu na wagę lub wzrost nie jesteśmy w stanie zapewnić mu odpowiedniego fotelika samochodowego, który gwarantowałby pełne bezpieczeństwo. Czyli w przypadku, jeśli nie ma na rynku fotelika, do którego nasze dziecko by się zmieściło, a ma już przekroczone 135 cm wzrostu, to może ono być przewożone bez takiego zabezpieczenia. Nie obowiązuje wtedy ogólny przepis określający do jakiego wzrostu fotelik jest konieczny.

●     Brak możliwości zamontowania trzeciego fotelika na tylnym siedzeniu

Kolejnym wyjątkiem będzie sytuacja, gdy na tylnym siedzeniu są już zamontowane dwa inne foteliki dziecięce, a chcemy przewieźć trzecie dziecko. W tej sytuacji kolejny fotelik nie zmieściłby się na tylnej kanapie samochodu, dlatego - jeśli maluch ma ukończone 3 lata - może jechać pomiędzy dwoma fotelikami zapięty pasami bezpieczeństwa.

●     Podróż taksówką lub pojazdem służb mundurowych

Istnieją jeszcze inne sytuacje, kiedy dziecko w foteliku podróżować nie musi. Nie potrzebujesz fotelika dla swojego dziecka, jeśli jedziesz taksówką. Jednak nawet w tym przypadku ze względów bezpieczeństwa warto wybrać taką taksówkę, która dysponuje fotelikiem dla dziecka. Nie musisz również przewozić dziecka w foteliku, jeśli podróżujesz pojazdem służb mundurowych - chodzi tu o policję, Straż Miejską i pojazdy medyczne.

●     Posiadanie odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego

Ostatnim przypadkiem, kiedy dziecko może jeździć bez fotelika, jest posiadanie odpowiedniego zaświadczenia od lekarza, które dokumentuje przeciwwskazania, jeśli chodzi o jazdę w foteliku samochodowym. Pamiętaj jednak, że dziecko powinno być wtedy bezwzględnie zapięte pasami.

fotelik samochodowy - jak go wybrać?

Kiedy dziecko w foteliku jest bezpieczne?

Dla pełnego bezpieczeństwa malucha ważna jest nie tylko informacja, do kiedy dziecko w foteliku powinno jeździć, ale również wybór odpowiedniego fotelika. Foteliki samochodowe muszą spełniać określone europejskie normy. Powinny też być użytkowane zgodnie z przeznaczeniem i obowiązującą instrukcją, co oznacza, że fotelik musi być odpowiednio dostosowany do wagi i wzrostu dziecka. Fotelik należy też poprawnie przymocować do siedziska w samochodzie, a jeśli przewozisz dziecko z przodu na miejscu pasażera, nie możesz zapomnieć o wyłączeniu poduszki powietrznej. Jak dziecko powinno siedzieć w foteliku? Przede wszystkim musi czuć się komfortowo i być odpowiednio przypięte zabezpieczającymi pasami, a wielkość fotelika powinna zapewniać pełną ochronę głowy i szyi. Producenci najczęściej podają, do jakiego wzrostu fotelik jest wystarczający, chociaż poszczególne kategorie fotelików podzielone są ze względu na wagę dziecka.

Fotelik samochodowy - do kiedy obowiązują poszczególne kategorie fotelików

Skoro wiesz już, od kiedy dziecko nie musi jeździć w foteliku, warto się również zastanowić, jaki fotelik obowiązuje w danym przedziale wiekowym. Mamy cztery podstawowe grupy fotelików samochodowych dla dzieci, ale istnieje jeszcze kilka pośrednich kategorii, które łączą ze sobą różne grupy wagowe.

●     Foteliki samochodowe z grupy 0

Obowiązują do około 9 miesiąca i są przeznaczone dla dzieci, które nie przekroczyły 10 kg.

●     Foteliki samochodowe z grupy 0+

Mogą obowiązywać dla dzieci do około 18 miesiąca, które ważą do 13 kg.

●     Foteliki samochodowe z grupy I

Przeznaczone dla dzieci o wadze od 9 do 18 kg, czyli od około 8 miesięcy do 4 roku życia.

●     Foteliki samochodowe z grupy II

Dla dzieci od 15 do 36 kg, czyli od około 4 do 12 lat.

Ale istnieją również foteliki samochodowe w pobocznych kategoriach wagowych, takich jak foteliki od 0 do 18 kg, a nawet od 0 do 25 kilogramów.

Do kiedy w foteliku z grupy 0 dziecko jest bezpieczne?

Grupy 0 i 0+ to modele przeznaczone dla noworodków i niemowląt. Takie foteliki muszą być montowane tyłem do kierunku jazdy. To najbezpieczniejsza ochrona kręgosłupa maluszka. Foteliki z grupy 0 wyposażone są najczęściej we wkładkę redukcyjną, która dopasowuje się do ciała noworodka, zapewniając mu odpowiednią pozycję. Foteliki z tej grupy to najczęściej popularne nosidełka, które można zamontować na stelażu wózka. W tego typu fotelikach dziecko zapinane jest pięciopunktową uprzężą bezpieczeństwa. Do kiedy fotelik z grupy 0 obowiązuje? Do momentu, kiedy maluch osiągnie wagę 10 kg. W przypadku kategorii 0+ będzie to 13 kg. 

Fotelik dla dziecka - do kiedy obowiązuje grupa I?

Grupa I to foteliki samochodowe, które są przeznaczone są zazwyczaj dla dzieci od 9 do 18 kg, czyli można przewozić nim dziecko do mniej więcej 4 roku życia. W momencie, kiedy maluch wyrośnie z nosidełka, musisz dostosować nowy fotelik samochodowy do jego wzrostu i wagi. W zależności od modelu, znajdziesz tu foteliki ustawione przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Takie foteliki posiadają najczęściej regulację zagłówka, oparcia i wysokości pasów, a także wyposażone są w boczne osłony, żeby zapewnić dziecku jak największy komfort i bezpieczeństwo. Grupa I to foteliki, które posiadają również 5-stopniową uprząż bezpieczeństwa.

Fotelik samochodowy II - do kiedy obowiązuje?

W ostatniej grupie fotelików dziecięcych znajdziesz modele od 15 do 36 kg, czyli do końca okresu korzystania z fotelika. Takie foteliki montowane są przodem do kierunku jazdy. Dziecko na tym etapie rozwoju nie miałoby możliwości schowania nóg w przestrzeni pomiędzy fotelem a siedziskiem auta. W foteliku z grupy II dziecko zapinane jest przy pomocy pasów samochodowych. Większość modeli posiada wyprofilowane podłokietniki i wielostopniową regulację wysokości zagłówka oraz oparcie z możliwością zmiany kąta położenia. Do kiedy fotelik dla dziecka z grupy II obowiązuje? Do osiągnięcia 150 cm wzrostu.

Pamiętaj!

Nie jest istotne, do ilu lat dziecko musi jeździć w foteliku, ale do osiągnięcia jakiego wzrostu. Z fotelika samochodowego możesz zrezygnować wtedy, gdy dziecko osiągnie powyżej 150 cm wzrostu.

Jak dziecko powinno siedzieć w foteliku - o czym powinieneś jeszcze wiedzieć?

O czym warto jeszcze pamiętać, przewożąc dziecko w samochodzie? Mocując fotelik samochodowy na tylnym siedzeniu, warto wybierać środkowe miejsce na kanapie. Powinien tam znajdować się pas bezpieczeństwa albo specjalnie przygotowany system Isofix, który składa się z dwóch uchwytów znajdujących się pomiędzy oparciem fotela a siedziskiem. To najbardziej popularny obecnie sposób mocowania fotelika samochodowego, który gwarantuje stabilność całej konstrukcji. Jadąc z dzieckiem w samochodzie, zawsze przestrzegaj przepisów. Wybieraj foteliki dziecięce tylko z odpowiednim certyfikatem o wysokiej jakości wykonania. Zapoznaj się z ich z konstrukcją i sposobem montażu. Musisz mieć pewność, że są idealne dostosowane do wagi i wzrostu Twojego dziecka. W przypadku wyższych dzieci niż 150 cm zawsze pamiętaj o pasach bezpieczeństwa. Muszą one przebiegać na wysokości obręczy biodrowej i barkowej - nie mogą dotykać szyi albo krtani dziecka. Zadbaj również o inne akcesoria dla dziecka, żeby zapewnić mu wygodę i komfort podczas podróży.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium