Każdy rodzic pragnie, aby jego maluszek, który niedawno przyszedł na świat, rozwijał się prawidłowo, zarówno na płaszczyźnie fizycznej, jak i psychicznej. Pierwszym, najważniejszym parametrem pozwalającym stwierdzić, czy wszystkie procesy w ciele noworodka przebiegają bez większych zakłóceń, jest waga, a za nią – wzrost. Przyrost wagi powinien być starannie kontrolowany przez rodzica w domu oraz podczas każdej wizyty u pediatry. Ile waży niemowlę zaraz po urodzeniu? Ile powinno ważyć roczne dziecko? Przychodzimy z pomocą wszystkim rodzicom poszukującym odpowiedzi na ważne pytania dotyczące rozwoju maluszków. Sprawdź, jakie normy w tym zakresie wyznaczają specjaliści!
Kontrola wagi i wzrostu dziecka: siatka centylowa
Zastanawiasz się, ile powinien ważyć noworodek, a ile ośmiomiesięczne dziecko? Przy samodzielnej kontroli wagi i wzrostu dziecka nieocenioną pomocą okazuje się siatka centylowa – wykres znajdujący się w każdej książeczce zdrowia. Na osi poziomej oznaczony jest wiek dziecka, a na pionowej – waga, wzrost lub obwód głowy. Wykres składa się z systemu krzywych linii z zaznaczonymi tzw. centylami, czyli liniami oznaczającymi miejsce, w którym plasuje się dziecko pod względem danej cechy fizycznej. Siatki centylowe opracowywane są na podstawie cech populacji dzieci z danego kraju. Dla chłopców i dziewczynek wyodrębnione są osobne wartości.
Chcesz sprawdzić, ile dziecko powinno ważyć w danym momencie życia? Metoda postępowania jest prosta: odszukaj na siatce miejsce przecięcia się linii wieku i wagi w kilogramach (lub wzrostu mierzonego w centymetrach). Prawidłowa waga dla niemowląt powinna mieścić się między 25. a 75. centylem. Pamiętaj, że siatki centylowe służą do samokontroli i nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej.
Pierwsza kontrola wagi. Podpowiadamy, ile waży noworodek
Zastanawiasz się, ile powinno ważyć dziecko po urodzeniu? Według siatki centylowej, waga większości zdrowych noworodków urodzonych w wyznaczonym terminie mieści się w przedziale od 2,8 kg do 3,8 kg. Z kolei średnia waga noworodka wynosi 3,2 kg do 3,4 kg. Na budowę anatomiczną nowo narodzonego dziecka wpływa wiele czynników. Do najważniejszych z nich zaliczamy:
- czas trwania ciąży (maluszki urodzone przed terminem zazwyczaj są mniejsze, a po nim – większe);
- czynniki genetyczne (drobna budowa ciała, a zatem i niższa waga, mogą być odziedziczone po szczupłych i niskich rodzicach lub dziadkach);
- wystąpienie u matki cukrzycy ciążowej (w tym przypadku dzieci często rodzą się z masą większą niż średnia);
- nałogi matki (kobiety, które palą papierosy, rodzą mniejsze dzieci);
- płeć (dziewczynki w większości przypadków są mniejsze);
- ciąża mnoga (rodzeństwo urodzone z ciąży mnogiej będzie drobniejsze).
Na wagę dziecka ma wpływ również przebieg ciąży. Jeśli przyszła mama często wymiotowała, nie miała apetytu, miała kłopoty z łożyskiem lub inne komplikacje, budowa anatomiczna maluszka może być drobniejsza.
Warto mieć świadomość, że spadek masy ciała u noworodka w pierwszych dniach życia jest powszechnym zjawiskiem, które nie powinno budzić w rodzicach większych obaw. Dziecko karmione piersią może początkowo stracić nawet 10% masy ciała, a butelką – 5%. W ciągu dwóch tygodni wartość widoczna na wadze powinna się ustabilizować. Dziecko wróci do masy urodzeniowej, a następnie stopniowo zacznie nabierać kilogramów.
Ile przybiera niemowlę? Ogólnie przyjęte normy wskazują, że w ciągu pierwszego miesiąca życia noworodek zwiększa swoją masę o około 600 g. W kolejnych miesiącach tempo nieco rośnie i na wadze pojawia się średnio 800-900 g na miesiąc. W ciągu sześciu miesięcy od urodzenia masa dziecka powinna wzrosnąć dwukrotnie, a pod koniec pierwszego roku trzykrotnie. Co ważne, dzieci karmione piersią wolniej przybierają na wadze niż ich rówieśnicy jedzące z butelki przygotowany pokarm. Różnice zauważalne są już od pierwszych dni karmienia. Tempo wzrostu masy ciała uzależnione jest również od temperamentu maluszka. Aktywne, spalające dużą ilość kalorii dzieci będą szczuplejsze niż spokojne, mało ruchliwe brzdące.
Ile waży 2 miesięczne dziecko? Przyjęte normy
Zastanawiasz się, ile dziecko powinno ważyć w drugim miesiącu życia? Nie wiesz, ile powinno ważyć 4 miesięczne dziecko? Przez pierwsze 3 miesiące życia niemowlę powinno każdego dnia przybierać od 20 g do 30 g. W tym czasie obserwujemy gwałtowny przyrost masy ciała, szczególnie u dzieci, które urodziły się z niższą wagą. Na podstawie wcześniej wskazanych wytycznych, dwumiesięczne niemowlęta ważą przeważnie od 4 kg do 6,5 kg, trzymiesięczne od 4,5 kg do 7,5 kg, czteromiesięczne – od 5 kg do 8 kg, natomiast półroczne – od 6 kg do 10 kg. Z kolei średnia waga dla rocznego dziecka wynosi 9,4 kg. W dwunastym miesiącu życia dzieci zaczynają aktywnie eksplorować swoje otoczenie – raczkują, wspinają się, czołgają, a nawet chodzą. Zwiększenie aktywności przy jednoczesnym skróceniu czasu snu w ciągu doby sprawia, że wartości na wadze nie rosną już tak szybko, jak kilka miesięcy temu.
W pierwszym kwartale życia dziecko może przesypiać nawet 20 godzin w ciągu doby, co sprzyja dodatkowym kilogramom. W kolejnych miesiącach, kiedy nieco więcej czuwa i opanowuje nowe umiejętności, dynamika wzrostu wagi nieco spada. Kiedy malec skończy pół roku, zaczyna poznawać nowe smaki. Rozszerzanie diety może pozytywnie wpłynąć na masę ciała albo, wręcz przeciwnie, nieco zahamować tempo wzrostu. Jeśli dziecko nie przybiera na wadze albo, wręcz przeciwnie – chudnie, warto zwrócić uwagę na składniki diety. Może okazać się, że któreś warzywo albo owoc uczulają maluszka. Pozytywny wpływ na wagę w tym okresie ma uregulowany rytm dnia, a przede wszystkim sen, i częste przebywanie na świeżym powietrzu. Twoje dziecko nagle stało się niejadkiem? Być może negatywny wpływ na jego apetyt ma ząbkowanie.
Wątpliwości? Rozwiej je ze specjalistą!
Wszelkie nieprawidłowości w tempie rozwoju dziecka budzą w rodzicach lęk i niepokój. Pamiętaj jednak, że niewielkie odstępstwa od ogólnie przyjętych norm nie muszą oznaczać poważnych problemów. Tempo wzrostu dziecka może zaburzać wiele czynników, począwszy od problemów z układem trawiennym, poprzez nieprawidłowy odruch ssania, na niegroźnej infekcji kończąc. Jeśli zauważysz niepokojące symptomy, skonsultuj się z zaufanym pediatrą, który dokona niezbędnych pomiarów i badań. Lekarz wykluczy występowanie jakichkolwiek zaburzeń albo zleci dalszą diagnostykę. W takich sytuacjach konieczne jest wykonanie najważniejszych testów z krwi (morfologii, OB, poziomu żelaza), zlecenie badania moczu i USG brzucha, wykonanie testów alergologicznych i konsultacje ze specjalistami, na przykład kardiologiem. Dla świeżo upieczonych rodziców niezwykle cenne są wizyty położnej odwiedzającej dom. Doświadczona położna udzieli cennych wskazówek i odpowie na wszelkie pytania niepokojące młodą mamę i tatę. Co ważne, podczas wizyty położna z pewnością zauważy, jeśli maluszek będzie przybierał zbyt mało lub zbyt dużo kilogramów.