Niektóre dzieci zaczynają raczkować, zanim skończą pół roku, inne kilka miesięcy później. Nie ma jednej reguły dla wszystkich niemowlaków. Rodzice nie powinni przyspieszać tego procesu, ale mogą różnymi sposobami wspomóc rozwój dziecka. Najlepiej robić to poprzez zabawę, która dla dziecka będzie przyjemna i naturalna.
Przyjemna nauka raczkowania
Nauka raczkowania nie powinna być trudna dla dziecka ani kojarzyć mu się ze zbyt dużym wysiłkiem. Wybierzmy na to zajęcie taki moment w ciągu dnia, kiedy dziecko jest wypoczęte, radosne i ma ochotę na zabawę. Raczkowanie to ważny moment w życiu dziecka – zyskuje w ten sposób większą samodzielność. Raczkujący maluch potrafi sam przybliżyć się na przykład do leżącej daleko od niego zabawki czy przytulanki. Taki spacerujący po podłodze szkrab jest dużym wyzwaniem dla rodziców, ale warto zapewnić mu bezpieczną przestrzeń, bo raczkowanie to najlepszy wstęp do nauki siedzenia. Możemy uprzyjemnić ten proces za pomocą przeznaczonych do tego zabawek i innych akcesoriów.
Czy jest powód do niepokoju?
Czasem rodzice zadają sobie pytanie, czy dziecko musi raczkować? Nie musi. Nie należy się martwić, jeżeli dziecko nie raczkuje, tylko z pozycji leżącej przechodzi naturalnie w siedzącą i próbuje wstawać z podparciem. Każde dziecko ma swój sposób i żaden nie jest gorszy od innego. Jeżeli jednak dziecko nie raczkuje ani w żaden inny sposób nie próbuje uzyskać samodzielności ruchowej, warto skontaktować się z lekarzem. Gdy omija raczkowanie, ale widać postępy w jego rozwoju, to nie powinniśmy mieć powodu do niepokoju. Lekarze specjaliści podkreślają jednak, że raczkowanie jest korzystne dla dzieci, bo pozwala uniknąć problemów ortopedycznych, na przykład krzywizn kręgosłupa.
Pomóż dziecku w nauce raczkowania
Istnieje wiele sposobów na to, jak pomóc dziecku raczkować. Jeżeli uważamy, że warto w tej dziedzinie wesprzeć nasze maleństwo, to skorzystajmy z dostępnych w Internecie rad i sprawdzonych metod. Należy pamiętać o tym, aby:
- zapewnić dziecku odpowiednie warunki do nauki raczkowania – w łóżeczku się tego nie nauczy, dlatego dużo czasu powinno spędzać na podłodze;
- układać dziecko na brzuszku – to idealna pozycja wyjściowa do rozpoczęcia raczkowania;
- w zasięgu wzroku dziecka warto ułożyć lub trzymać w dłoni jego ulubioną zabawkę – chęć sięgnięcia po nią sprawi, że dziecko zacznie się poruszać, raczkując;
- zacząć również raczkować – dzieci, nawet te najmniejsze, lubią naśladować dorosłych, dlatego posłużmy im jako dobry przykład.
Gdy dziecko raczkuje nieprawidłowo
Czasem obserwujemy u dzieci raczkowanie na jednej nodze. Wygląda to tak, że jedna noga stale zostaje w tyle – dziecko ciągnie ją za sobą. Czy to zachowanie powinno nas niepokoić? Może to oznaczać, że dziecko ma jakieś problemy neurologiczne lub nie jest jeszcze w pełni gotowe do raczkowania. Krótko mówiąc, nie jest to odpowiedni sposób raczkowania i warto poznać jego przyczynę. Taki stan rzeczy powinien nas zaniepokoić, jeżeli jest to jedyny sposób poruszania się dziecka i do raczkowania używa ono stale tylko jednej połowy ciała. Niezgrabne ruchy są naturalne na tym etapie rozwoju – dziecko próbuje bowiem różnych metod i sposobów poruszania się, które pomogą mu osiągnąć zamierzony efekt.
Wykorzystaj akcesoria do nauki raczkowania
Nie ma jednej odpowiedzi na to, jak nauczyć dziecko raczkowania, ale z pewnością pomocne będą różne akcesoria. Na rynku jest wiele wspierających raczkowanie zabawek. Może to być specjalna miękka i kolorowa piłka, za którą maluch chętnie będzie podążał albo zabawka w formie uciekającego zwierzątka, która ma w środku specjalny mechanizm sprawiający, że się porusza. Uczące się dziecko chętnie będzie za nią podążać, doskonaląc mimochodem prawidłowe raczkowanie. Ciekawą ofertę dla raczkujących dzieci ma sklep internetowy Aspekto – np. nadmuchiwany walec z melodyjką, na którym dziecko może się położyć i w ten sposób poruszać czy żyrafka na kółkach, która może być towarzyszką jego wędrówek po mieszkaniu.
Zadbaj o bezpieczeństwo raczkującego dziecka
Raczkowanie to etap, który nie trwa długo – warto się nim nacieszyć, zanim przeminie. Szczególnie ważne w tym czasie jest jednak bezpieczeństwo dziecka. Miejsce, w którym raczkuje, powinno być wolne od ostrych i z innych względów niebezpiecznych przedmiotów, którymi mogłoby się zranić. Bezpieczeństwo dotyczy także sposobu raczkowania, bo ma ono duży wpływ na dalszy rozwój ruchowy dziecka. Z tego powodu warto wiedzieć, jak pomóc dziecku raczkować, aby ten etap był jak najkorzystniejszy dla jego zdrowia i sylwetki. Możemy pomóc dziecku w synchronizacji jego ruchów, dzięki czemu łatwiej przejdzie z etapu raczkowania do kolejnego – chodzenia. Rodzice nie powinni być jednak nadopiekuńczy – raczkujące dziecko może w pewnym momencie próbować zacząć wstawać i należy mu pozwolić na upadek, w myśl zasady „jak się nie przewrócisz, to się nie nauczysz”. Pamiętajmy jednak o zabezpieczeniu podłogi i ułożeniu na niej miękkich kocyków czy dywaników, aby zapewnić dziecku miękkie lądowanie.
Niebezpieczne raczkowanie na kraba
Do niepokojących zachowań można zaliczyć raczkowanie na kraba. Co to oznacza? Polega ono na tym, że maluch jedną nóżkę ma stale wyprostowaną, a drugą podgiętą, a prawidłowe raczkowanie polega na ruchach naprzemiennych. Przyglądając się raczkującemu dziecku, możemy też zauważyć inne nieprawidłowości. Jeżeli podczas raczkowania dziecko często traci równowagę, może to wskazywać na to, że potrzebuje wsparcia ze strony dorosłych. Powinno także używać wszystkich kończyn – obu nóżek i obu rączek – w innym przypadku również może to być niepokojący objaw. Raczkowanie to dobry moment, aby przyjrzeć się temu, czy nasza pociecha dobrze się rozwija. Wszystko, co nas niepokoi należy skonsultować z lekarzem – być może będzie też potrzebna opieka takich specjalistów jak ortopeda, neurolog czy fizjoterapeuta.
Przygotuj się na raczkowanie
Kiedy dziecko nie raczkuje, a przesuwa się na pupie to tak naprawdę… również raczkuje, tylko w inny sposób. Być może jest to wstęp do klasycznego raczkowania, a może dziecko ma po prostu taki styl. Warto też nauczyć się odróżniania raczkowania od czworakowania, bo to dwa różne sposoby poruszania się. Raczkuje się do tyłu – jak rak, a czworakuje do przodu, poruszając się na czterech kończynach, ale przyjęło się oba te ruchy nazywać raczkowaniem i jest to dopuszczalne. Kiedy można się spodziewać, że dziecko wkrótce zacznie raczkować? Są pewne symptomy, które mogą o tym świadczyć. Raczkowanie poprzedzają między innymi takie umiejętności jak samodzielne przewracanie się dziecka z pleców na brzuch, unoszenie główki coraz wyżej czy próby pełzania. Ta ostatnia umiejętność to zazwyczaj bezpośredni wstęp do raczkowania. Bądźmy więc na to dobrze przygotowani.