ASPEKTO

Jak masować dziecko? Masaż Shantala

Jak masować dziecko? Masaż Shantala

Choć niegdyś nie traktowano poważnie tematu masażu, w ostatnich latach można zauważyć  rosnące zainteresowanie masażem niemowląt i małych dzieci. Jedną z popularniejszych metod jest obecnie masaż Shantala, który korzystnie wpływa na rozwój dziecka, zwłaszcza niemowlęcia. Na czym dokładnie polega? Jakie korzyści płyną z masażu Shantala i co warto o nim wiedzieć? Zapraszamy do lektury!

Masaż Shantala niemowląt

Masaż Shantala to metoda masowania dzieci i niemowląt. Do Europy masaż Szantala trafił dzięki Frederique’owi Leboyerowi – francuskiemu położnikowi, który jednocześnie był pisarzem i fotografem. W trakcie pobytu w Indiach Leboyer zauważył w Kalkucie siedzącą na ulicy kobietę, która z czułością masowała swoje dziecko. Nazywała się Shantala i to właśnie na jej cześć Leboyer nazwał tę metodę. Należy wiedzieć, że masaż Shantala jest przede wszystkim masażem dla niemowląt, choć może też być stosowany jako masaż dla dziecka starszego. Zabiegi mogą być wykonywane przez rodziców, choć warto pamiętać, że przeciwwskazaniem do wykonania masażu Shantali są zmiany skórne lub atopowe zapalenie skóry, aktywna infekcja ze stanem podgorączkowym lub gorączką, astma, dysplazja stawów biodrowych, epilepsja, choroby kardiologiczne i nowotworowe. Warto też pamiętać, że nie jest to forma masażu rehabilitacyjnego, a w razie jakichkolwiek wątpliwości należy zgłosić się do pediatry lub profesjonalisty, który udzieli instrukcji masażu Shantala.

Masaż niemowląt – czy warto?

Masaż Shantala niemowląt cieszy się dużą popularnością, ponieważ jego prawidłowe wykonywanie przynosi liczne korzyści maluchowi. Wśród najważniejszych zalet masażu Shantala można wymienić:

  • regulację snu dziecka;
  • poprawę funkcjonowania jego układu trawiennego, w tym zapobieganie kolkom;
  • wyciszenie i uspokojenie dziecka;
  • wsparcie funkcjonowania jego układu immunologicznego i hormonalnego;
  • budowanie przez dziecko świadomości własnego ciała.

Warto wspomnieć, że korzyści z masażu Shantali zyskują nie tylko dzieci, ale i rodzice, którzy wykonują zabieg. Wśród najważniejszych zalet dla opiekunów wspomnieć można:

  • łagodzenie depresji poporodowej;
  • ćwiczenie umiejętności związanych z opieką nad niemowlęciem;
  • nawiązanie silniejszej więzi z dzieckiem;
  • wyciszenie i uspokojenie;
  • głębsze rozumienie potrzeb dziecka.

Od kiedy można rozpocząć masaż Shantala? Przy braku przeciwwskazań – od drugiego miesiąca życia dziecka, wykonując go codziennie lub kilka razy w tygodniu. Masaż Shantala powinien wówczas trwać około 5. minut. W tym czasie ciało malucha należy masować rytmicznie i powoli. Cały czas należy obserwować dziecko i reagować na sygnalizowane przez nie potrzeby. Po masażu Shantala można zrobić kojącą kąpiel, która zmyje oliwkę,  a następnie położyć dziecko do łóżeczka.

Masaż Shantala

Aby zacząć masaz Szantala, najlepiej poprosić profesjonalnego instruktora, by pokazał najważniejsze ruchy rąk i podpowiedział, na co przede wszystkim warto zwrócić uwagę. Jeśli nie jest to możliwe, warto sięgnąć do instrukcji masażu Shantala w internecie, np. na YouTube. Przede wszystkim należy pamiętać, by masaż dziecka nie odbywał się tuż po jedzeniu. Należy odczekać co najmniej pół godziny. Ważne jest także, by dziecko nie miało ubranka, dlatego pokój, w którym odbędzie się masaż, musi mieć odpowiednią temperaturę i wilgotność. Trzeba też pamiętać o tym, że masaż Shantala ma być dla niego miłym i odprężającym doświadczeniem. Przy złym samopoczuciu dziecka, jeśli wykazuje ono oznaki zniecierpliwienia lub dyskomfortu należy przerwać masaż. Jak masować dziecko? Istotne jest odpowiednie przygotowanie rodzica, który nie powinien mieć zimnych, nieprzyjemnych dłoni. Warto zaopatrzyć się w odpowiedni olejek do ciała, przy którego wyborze należy kierować się przede wszystkim dobrem dziecka. Warto używać olejków, które nie wywołują reakcji alergicznych. W całym masażu ważne jest również to, by nikt nie przeszkadzał w czasie jego trwania.

jak masować brzuszek małego dziecka?

Jak masować dziecko?

Masaż Shantala jest stosunkowo prosty do wykonania. Należy położyć maluszka na miękkim kocu, a następnie usiąść przed nim i ułożyć go na nogach tak, aby jego stópki dotykały brzucha rodzica. Masaż Shantala można wykonywać na każdej partii ciała:

  • klatce piersiowej – masaż niemowląt rozpoczynamy od środka klatki piersiowej, kierujemy ręce wzdłuż żeber i na boki. Następnie od środka masujemy w kierunku ramion, a potem masujemy od bioderek przez klatkę piersiową aż do przeciwległego ramienia;
  • ramionach – masujemy je kciukiem, wykonując koliste ruchy, potem całą dłonią masujemy ramiona aż do przegubów dłoni. Następnie kładziemy ręce na rączce dziecka i delikatnie naciągamy od ramienia do przegubu;
  • przegubach dłoni – masujemy je kciukiem i palcem wskazującym;
  • brzuchu – masujemy od żeber do pachwin po skosie. Następnie podnosimy obie nóżki dziecka i delikatnie je puszczamy, masując podbrzusze;
  • nogach – masujemy kolistymi ruchami od pachwiny przez udo do stopy. Nogi, jak ręce, delikatnie naciągamy w przeciwnych kierunkach;
  • przegubach stóp – masujemy je, podobnie jak przeguby dłoni, kciukiem i palcem wskazującym;
  • stopach – masaż stópek niemowlaka wykonujemy kciukiem po podeszwie;
  • plecach – masujemy je od karku po skosie w kierunku pupy. Kontynuujemy masaż Shantala dla niemowląt od dołu do góry i z powrotem. Następnie jedną ręką przytrzymujemy pupę dziecka, a drugą ręką masujemy od tyłu głowy przez plecy aż do pupy. Masujemy pupę i nogi;
  • twarz – masujemy ją na koniec. Zaczynamy od środka czoła i opuszkami palców masujemy w kierunku skroni i boków twarzy. Następnie prowadzimy ręce wzdłuż nosa i z powrotem przez brwi. Masujemy delikatnie powieki, potem wykonujemy masaż od brwi i wzdłuż nosa do kącików ust.

Jak masować mały brzuszek?

Masowanie dzieci

Masaż Shantala jest metodą, która cieszy się coraz większą popularnością na całym świecie. Wynika to stąd, że przynosi on sporo korzyści. Poza fizycznymi efektami, ta wyjątkowa technika sprawia, że między niemowlęciem a rodzicem nawiązuje się szczególny rodzaj więzi. Masaż Shantala doskonale relaksuje i uspokaja dziecko, a także sprawia, że maluch uodparnia się na stres. Dodatkowo, przez wykonywanie konkretnych, rytmicznych ćwiczeń, stymulujemy dziecko do wykonywania konkretnych ruchów. Dzięki temu lepiej się ono rozwija i jest spokojniejsze, a czuła obecność bliskiej osoby buduje w nim poczucie bezpieczeństwa. Potrafi świadomie się rozluźnić, a także zyskuje poczucie głębokiej relacji z rodzicem. Umiejętności, które stanowią istotny element masażu Szantala, czyli ćwiczenie zaufania i współodczuwania, bezwarunkowa miłość, ciepło czy otwartość, procentują w późniejszym życiu małego człowieka. Dziecko, które od małego uczy się umiejętności reagowania na sytuacje stresowe, lepiej radzi sobie w dorosłym życiu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium