ASPEKTO

Jak oduczyć dziecko od smoczka?

Jak oduczyć dziecko od smoczka?

To pytanie często zadają sobie rodzice, którzy widzą, że ich maluch nie ma już potrzeby ssania, ale nie potrafi rozstać się ze swoim smoczkiem, który stał się jego nieodłącznym towarzyszem. Smoczek bywa bardzo pomocny w wielu sytuacjach, jednak nadużywanie lub zbyt późne odstawienie go może spowodować negatywne konsekwencje. Jak oduczyć dziecko od smoczka i w jakim momencie należy to zrobić?

Kiedy warto stosować smoczek?

Smoczek ułatwia wielu maluszkom wyciszenie się i uspokojenie przed snem, jednak nie warto wprowadzać go zbyt wcześnie. Dla niemowląt, które piją z butelki, nie ma to znaczenia, ale dzieci karmione piersią nie powinny dostać go przed upływem 3–4 tygodnia życia. Ssanie smoczka różni się od sposobu ssania matczynej piersi, dlatego dziecko powinno najpierw nauczyć się karmienia naturalnego. Ważne jest też, żeby używać smoczka tylko do uspokojenia dziecka, a nie jako środka do uciszania płaczu.

Czy dziecko może spać ze smoczkiem?

Dziecko, które ukończyło pierwszy miesiąc życia i nauczyło się ssać pierś, może zasypiać ze smoczkiem w porze drzemki w ciągu dnia i wieczorem. Spanie ze smoczkiem na tym etapie rozwoju jest nawet wskazane. Ważne, żeby nie dawać smoczka dziecku w nocy, gdy dopiero uczy się karmienia piersią. O czym jeszcze warto pamiętać? Smoczek powinien być idealnie dostosowany do wieku malucha i powinien być zawsze wyposażony w odpowiednie otwory do oddychania, znajdujące się w osłonie.

Jakie są zalety korzystania ze smoczka?

Do najważniejszych atutów smoczka możemy zaliczyć następujące właściwości:

  • pomaga zapobiegać ssaniu kciuka, które może doprowadzić do poważnych problemów ze zgryzem i zębami,
  • może nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania,
  • pomaga uspokoić dziecko w trudnych sytuacjach.

Dlaczego warto oduczyć dziecko od smoczka?

Dziecko bardzo często przywiązuje się do smoczka i trudno go od niego odzwyczaić. Smoczek działa na maluchy uspokajająco i kojąco. Staje się pocieszycielem w stresujących sytuacjach, poprawia nastrój i pomaga w zasypianiu. Jednak może mieć również negatywny wpływ na zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka. Jakie są największe wady korzystania ze smoczka?

  • Smoczek może utrudniać naukę karmienia piersią.
  • Nieodpowiednio dobrany smoczek lub zbyt często nadużywany może doprowadzić do wad zgryzu i wymowy oraz problemów z zębami.
  • Smoczek może przyczynić się do wystąpienia drożdżaków, dlatego zawsze należy dbać o jego czystość.
  • Czym później chcemy oddzielić dziecko od smoczka, tym jest to trudniejsze.
  • Jeśli dziecko zbyt długo korzysta ze smoczka, może zostać zaburzony jego zmysł smaku i nie będzie ono chciało poznawać nowych pokarmów.

Właśnie dlatego tak istotne jest, żeby odzwyczaić dziecko od smoczka w odpowiednim momencie. Przedłużanie tej chwili nie ma sensu, ponieważ może to wpłynąć negatywnie na malucha – wywołać problemy zdrowotne, a także niepotrzebny lęk i frustrację.

Kiedy oduczyć dziecko smoczka?

Zdaniem wielu lekarzy nie ma idealnego momentu na oduczanie smoczka, chociaż są pewne etapy w rozwoju dziecka, które mogą nam to ułatwić. Pierwszym takim momentem jest czas pomiędzy trzecim a piątym miesiącem życia. Na tym etapie dziecko wykazuje wzmożoną aktywność poznawczą i zmniejsza się naturalna potrzeba ssania. Łatwo wtedy odwrócić uwagę dziecka od smoczka i skierować ją na zabawę związaną z dźwiękiem lub dotykiem. Maluszek zajęty poznawaniem otoczenia może zapomnieć o smoczku i zamienić potrzebę uspokojenia się za pomocą smoczka na inne bodźce zewnętrzne, które pomogą mu się wyciszyć i zasnąć. Może to być na przykład przyjemny odgłos pozytywki.

Również po szóstym miesiącu życia warto pomyśleć o odstawieniu smoczka. Dziecka rozpoczyna wtedy pierwsze próby raczkowania. Jest to moment, w którym maluch intensywnie poznaje świat i swoje najbliższe otoczenie, a jego uwaga skupia się na wielu bodźcach zewnętrznych, dzięki temu w tym okresie skuteczność odstawienia smoczka może być znacznie większa. Na tym etapie rozwoju przestraszone lub smutne dziecko można pocieszyć i uspokoić poprzez zaangażowanie w zabawę i integrację z otoczeniem. Takie działania wymagają jednak czynnego udziału rodzica lub opiekuna. Bez poczucia bliskości drugiej osoby i odpowiedniego wsparcia zły nastrój może nie opuścić malucha.

Kiedy powinna zakończyć się przygoda ze smoczkiem?

Siedmiomiesięczny maluch powinien korzystać ze smoczka wyłącznie sporadycznie i w określonych sytuacjach. Dziecko w tym okresie jest już na tyle świadome, że korzystanie ze smoczka jako uspokajacza nie powinno być zbyt częste. Łatwo bowiem odwrócić jego uwagę i zainteresować go czymś innym.

Dziecko powinno zaś definitywnie pożegnać się ze smoczkiem w okolicach pierwszych urodzin. W tym okresie mamy do czynienia z najbardziej wzmożonym rozwojem fizycznym dziecka i próbami wypowiadania pierwszych słów, które mogłyby być skutecznie wstrzymywane w przypadku ciągłego użytkowania smoczka. Czasem jednak nie jest to takie proste i nawet dwulatek chce sięgać po swojego małego przyjaciela. Jak oduczyć smoczka skutecznie i bez większego stresu?

 

Jak odzwyczaić dziecko od smoczka?

Poradniki podają różne sposoby na odzwyczajenie dziecka od smoczka. Tak naprawdę jest to jednak bardzo indywidualna sprawa. Wiele zależy od przyzwyczajeń dziecka i rodziców. Smoczek, który uspokaja malucha, jest również wygodnym rozwiązaniem dla jego opiekunów i w niektórych sytuacjach trudno z niego zrezygnować. W procesie odzwyczajania od smoczka duże znaczenie ma silna wola rodziców, ponieważ na początkowym etapie dziecko może na to źle reagować, na co rodzice nie zawsze są przygotowani. W takim momencie z pewnością warto poświęcić dziecku więcej czasu – przede wszystkim na wspólną zabawę, przytulanie i czytanie bajek. W ten sposób łatwiej odwrócić uwagę maluszka od potrzeby ssania smoczka.

Co dać dziecku zamiast smoczka?

Powszechnie stosowaną strategią, która może szybko przynieść oczekiwany efekt, jest wymiana smoczka na inną zabawkę lub przedmiot. Można wykorzystać w takiej sytuacji:

  • sensoryczną przytulankę,
  • miły w dotyku kocyk z najróżniejszymi elementami do zabawy,
  • grzechotkę,
  • gryzak, który jest bardzo przydatny w momencie wyrzynania się pierwszych ząbków.

Podsuwanie maluszkowi innych przedmiotów, które może bezpiecznie poznawać, rozwijając zmysł wzroku, dotyku i słuchu, pomoże mu zapomnieć o przyzwyczajeniu do smoczka. Warto zapoznawać dziecko z najróżniejszymi fakturami i materiałami, zachęcając je do nowych doświadczeń. Pierwsze przytulanki i kocyki będą się kojarzyć z domowym ciepłem i bezpieczeństwem, a miękkie i szeleszczące książeczki z pewnością zaciekawią maluszka.

jak odzwyczaić dziecko od smoczka?

Istnieje jeden sprawdzony i bardzo prosty pomysł, jak oduczyć dziecko od smoczka. Wystarczy odciąć jego końcówkę, a wtedy nie będzie on spełniał swojej podstawowej funkcji. Dziecko nie będzie mogło go zassać, przez co smoczek stanie się w zasadzie bezużyteczny. W ten sposób można zniechęcić dziecko do pozostawienia smoczka w buzi, ponieważ nie sprawi mu to już żadnej satysfakcji ani nie da poczucia bezpieczeństwa. Brak odruchu ssania sprawia, że smoczek traci swoje właściwości uspokajające i wyciszające, dlatego dziecko może łatwiej z niego zrezygnować.

Taktyka zgubionego smoczka

Po ukończeniu szóstego miesiąca, kiedy dziecko coraz bardziej zaczyna interesować się otoczeniem, można spróbować zastosować taktykę zgubionego smoczka. Taktyka ta zakłada, że dziecko nie będzie korzystało ze smoczka, jeśli nie będzie miało świadomości, że znajduje się on w pobliżu. Usunięcie go z zasięgu dłoni i wzroku dziecka może w niektórych przypadkach doprowadzić do tego, że maluch zapomni o chęci sięgania po smoczek. Sposób ten wymaga jednak stałej kontroli i uwagi rodzica. Trzeba być bardzo ostrożnym, ponieważ brak dostępu do smoczka może czasem przynieść odwrotny skutek do zamierzonego i wywołać u dziecka lęk i stres, którego wynikiem może być zastąpienie smoczka ssaniem kciuka. Jeśli ta taktyka nie przynosi rezultatów i łączy się z traumą oraz stresem dziecka, lepiej z niej zrezygnować albo wprowadzać ją stopniowo, dzieląc na różne etapy lub pozwalając dziecku korzystać ze smoczka tylko w określonych sytuacjach.

Odzwyczajanie od smoczka – o czym warto pamiętać?

Kiedy oduczać dziecko smoczka, a w jakich momentach z tego zrezygnować? Ważne jest, żeby odzwyczajanie od smoczka zacząć w momencie, gdy w najbliższym otoczeniu dziecka nie dzieje się nic stresującego. Przeprowadzka, pierwsze dni w żłobku czy wyjazd na wakacje z pewnością nie będą dobrym momentem na próbę odstawienia smoczka. Dziecko podczas odstawienia smoczka musi być zdrowe i pozbawione stresujących bodźców. Dla niektórych dzieci odstawienie smoczka jest bardzo trudnym przeżyciem, dlatego trzeba być delikatnym i uważnym.

Jak odzwyczaić dziecko od smoczka – ostateczna decyzja

W momencie, kiedy rodzice zdecydują się na ten krok, powinni być konsekwentni. Warto jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne i etap oduczania korzystania ze smoczka może przebiegać zupełnie inaczej. Te same metody nie zawsze sprawdzą się u wszystkich dzieci i nie muszą być w 100% skuteczne. Zawsze należy słuchać potrzeb swojego dziecka i z wyprzedzeniem reagować na wszystkie emocje związane z odstawieniem smoczka. Nie należy też porównywać maluszka z innymi dziećmi, ponieważ rozwój dziecka jest bardzo indywidualną kwestią. Dziecka nie należy też zawstydzać i nie wolno komentować przy dorastającym malcu, że jest za duży i nie powinien już korzystać ze smoczka. Najważniejsze na tym etapie jest bezgraniczne wsparcie i cierpliwość.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium