Nauka przez zabawę to najlepszy sposób na przekazanie dziecku wiedzy. W ten sposób nawet trudne zagadnienia łatwiej zrozumieć i zapamiętać. Jednym z wyzwań w wieku przedszkolnym jest nauka zegara. Mimo że współcześnie dominują zegary elektroniczne, to ta umiejętność jest bardzo ważna i potrzebna.
Sposoby na atrakcyjną naukę zegarka
Dziecko może rozpocząć naukę godzin już w wieku trzech lat, jeżeli jednak okaże się to dla niego za trudne, poczekajmy, aż trochę podrośnie. Nauka zegarka na siłę będzie trwać dłużej i nie da dziecku przyjemności, a jest wiele atrakcyjnych sposobów na to, by najmłodsi nauczyli się czytać godzinę. Pamiętajmy o tym, aby:
- najpierw nauczyć dziecko korzystania z zegarka analogowego, a w drugiej kolejności z elektronicznego,
- wyjaśnić dziecku, jakie funkcje w zegarku pełnią poszczególne wskazówki,
- nie uczyć wszystkiego naraz – najpierw niech maluch nauczy się odczytywać godziny, później minuty, a na końcu sekundy,
- nauczyć dziecko podziału na godziny dzienne i nocne – żeby wiedziało, że np. 5.00 rano to 17.00 po południu.
Pierwszy dziecięcy zegarek
Nie zawsze wiemy, jak nauczyć dziecko zegara, aby trwale przyswoiło tę wiedzę. Może się to nie udać, jeżeli będzie mieć styczność z czasomierzem tylko od czasu do czasu. Najlepiej więc, żeby maluch uczył się, korzystając ze swojego własnego zegarka, który będzie mieć zawsze przy sobie. Wtedy nauka zegara dla dzieci będzie o wiele przyjemniejsza. Modele zegarków dla dzieci są kolorowe i atrakcyjnie wyglądają. Na półkach Aspekto możesz znaleźć zegarki dla najmłodszych w ciekawych kolorach z tarczami ozdobionymi postaciami z bajek. Pierwszy zegarek to dla dziecka duża radość – może poczuć się trochę jak dorosły, a umiejętność odczytywania godzin to prawdziwy powód do dumy!
Prosta nauka zegara: od czego zacząć?
Czasami odwlekamy moment, w którym przyjdzie nam nauczyć dziecko korzystania z zegara, bo nie wiemy, od czego zacząć naukę. Prosta nauka zegara jest możliwa i może być ciekawą przygodą – zarówno dla nauczyciela, jak i ucznia. Można połączyć przyjemne z pożytecznym i żmudne tłumaczenia zamienić na dobrą zabawę.
W ten sposób nauka nie tylko będzie przyjemniejsza, ale też wiedza o wiele szybciej wejdzie do małej główki. Jak nauczyć dziecko odczytywać na zegarku w prosty i skuteczny sposób? Upewnijmy się, że maluch umie liczyć do sześćdziesięciu, bo to ułatwi naukę. Dla uatrakcyjnienia nauki można samodzielnie – najlepiej wspólnie z dzieckiem – zrobić zegar z tektury. Przed rozpoczęciem nauki można go pomalować i ozdobić tak, jak dziecko lubi. Atrakcyjna tarcza zachęci dziecko do uczenia się nowych rzeczy.
Ciekawe pomoce do nauki godzin
Nauka godzin będzie łatwiejsza również wtedy, gdy dorosły nauczyciel dobrze się do tego przygotuje. Warto ustalić kolejność zagadnień, które chcemy dziecku przekazać – zaczynając od najprostszych. Zanim wytłumaczymy mu, jak odczytywać na przykład kwadranse, nauczmy go godzin. Znaczenie ma też wielkość zegara – prawdziwego czy tego zrobionego samodzielnie. Dużo łatwiej będzie dziecku odczytać cyferki, jeżeli będą one większe. Naukę można zamienić w zabawę na różne sposoby – godziny na tarczy zegara mogą być na przykład wpisane w postaci z bajek czy sylwetki zwierzątek. Po części teoretycznej lekcji odczytywania godzin warto zrobić ćwiczenia, polecając dziecku ustawić na tarczy konkretną godzinę.
Jak nauczyć dziecko samodzielnego korzystania z zegarka?
Jak nauczyć się zegara samodzielnie? To jest możliwe – w internecie można znaleźć wiele filmików instruktażowych dla dzieci. W domu, pracy, szkole, samochodzie, mieście – współcześnie jesteśmy otoczeni przez zegary – nauka korzystania z nich to jedno z największych wyzwań stojących przed najmłodszymi. Łatwiej będzie dzieciom ze zdolnościami matematycznymi, ale ciekawa forma lekcji sprawi, że każdy maluch w mig pojmie, jak używać zegarka.
Czas na zegarek elektroniczny
Po przyswojeniu wiedzy, która pozwoli dziecku samodzielnie korzystać z tradycyjnego zegarka, czas na zegarek elektroniczny. Będzie o wiele łatwiej i szybciej, jeżeli dziecko już umie posługiwać się zegarkiem tradycyjnym. Nauka godzin to jednak nie wszystko – dziecko, które ma własny zegarek, powinno także umieć go nakręcić czy ustawić. W zegarku elektronicznym trzeba czasami też wymienić baterię. Tylko wtedy, gdy nasza pociecha zdobędzie te umiejętności, naukę będzie można uznać za ukończoną.
Korzyści płynące z nauki zegara
Umiejętność odczytywania godzin z zegara ma dla dziecka duże znaczenie. Dzięki temu staje się bardziej niezależne, samodzielne i dojrzałe. Rodzice mogą już z takim dzieckiem umawiać się na konkretną godzinę i mieć pewność, że się nie spóźni. Umiejętność odczytywania godziny daje też dziecku większą pewność siebie, co przekłada się na jego ogólne samopoczucie. Nauka zegarka to doskonały sposób na spędzenie wartościowego czasu ze swoim dzieckiem, a to jest bezcenne. Dla dzieci pojęcie czasu jest niezrozumiałe, więc jest to też dobra okazja, aby im je przybliżyć. Podczas nauki zegarka można uświadomić dziecku, że godziny dzielą się na minuty, a te na sekundy oraz fakt, że czas płynie, widać po zmieniających się porach roku. Nie zawsze uda się nauczyć dziecko odczytywania godzin za jednym podejściem. Warto tę naukę powtarzać przez kilka dni, aby utrwalić zdobytą wiedzę. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, w jakim wieku dziecko powinno nauczyć się zegara – najlepiej wtedy, gdy samo wykaże zainteresowanie tą umiejętnością. Dobrze jednak, aby stało się to, zanim pójdzie do szkoły, bo uczniowi ta wiedza z pewnością przyda się w wielu sytuacjach.
Nauka godzin i punktualności
Naukę korzystania z zegara można połączyć także z nauką punktualności. Dziecko już nie będzie miało wymówki, że nie wiedziało, która jest godzina. Możemy też z dzieckiem umawiać się na coś na wiele godzin wcześniej, wiedząc, że ma czas pod kontrolą. Odmierzanie czasu dziecko może wykorzystywać także podczas zabawy. Dzięki tej umiejętności będzie wiedzieć, ile czasu poświęca na naukę, a ile na zabawę. Nauka zegara dla dzieci to dobry wstęp do nauczenia się lepszej organizacji czasu, co może się przełożyć między innymi na lepsze wyniki w nauce. Podczas uczenia się godzin mogą przydać się różnego rodzaju pomoce dydaktyczne oraz gry i zabawy, podczas których dzieci utrwalają zdobytą wiedzę na temat korzystania z zegara.