Z badań wynika, że wzrost dziecka zależy w 80% od genów, na które nie mamy wpływu. Maluchy rosną skokowo, co często objawia się bólami kości, zwłaszcza w nocy. To oznacza, że przez kilka tygodni wzrost pociechy może się nie zmieniać, po czym gwałtownie przyspiesza. Jeśli tabela pokazuje, że dziecko jest zbyt niskie, zmierz je za kilka tygodni i ponownie porównaj wyniki. Może się okazać, że tym razem wzrost pociechy mieści się już w normie. Jeśli jednak nie, wybierz się z dzieckiem do pediatry. Tabela wzrostu i wagi dzieci pomoże Ci określić, czy Twoja pociecha prawidłowo się rozwija. Przypominamy, że dane mają jedynie charakter orientacyjny, dlatego niewielkie odstępstwa od normy nie powinny stanowić powodu do niepokoju. Jeśli jednak masz wątpliwości, skonsultuj się z pediatrą.
Wzrost dziecka a wiek – sprawdź!
Zastanawiasz się, jaki jest średni wzrost 4-latka? Należy zaznaczyć, że zależy to od jego płci. Średni wzrost dziewczynek w tym wieku wynosi 59–67 cm, a chłopców – 61–69 cm. Niekiedy tabela wagi dziecka pokazuje niedowagę. Wśród najczęstszych przyczyn niedoboru masy ciała wymienia się:
- nieprawidłową dietę;
- infekcje pasożytnicze;
- nowotwory;
- alergie pokarmowe;
- zaburzenia hormonalne;
- zaburzenia uwarunkowane genetycznie, takie jak mukowiscydoza, dysplazja kostno-stawowa;
- gruźlicę;
- nawracające infekcje górnych dróg oddechowych;
- choroby przewodu pokarmowego.
Aby ustalić przyczynę niedożywienia, lekarz skieruje małego pacjenta na badania. Jeśli tabela wagi dziecka wskazuje na niedobór masy ciała, zazwyczaj wykonuje się morfologię z rozmazem, CRP, jonogram, badanie kału na obecność pasożytów i parametry nerkowe. Oprócz tego należy oznaczyć stężenie hormonów tarczycy, żelaza i przeciwciał przeciwko transglutaminazie tkankowej. Dodatkowo pediatra zleci wykonanie USG jamy brzusznej, aby ocenić strukturę, wielkość i położenie narządów.
Waga dziecka a wiek
Tabela wagi dziecka pozwala również wykryć nadmierną masę ciała. W takiej sytuacji należy zgłosić się do pediatry, który ustali źródło problemu. Specjalista zaleci wprowadzenie zdrowej diety i regularnej aktywności fizycznej. Zastanawiasz się, jak zachęcić pociechę do sportu? Wybierz rowerek biegowy i kask, dzięki którym maluch łatwiej osiągnie prawidłową wagę, a przy okazji poprawi swoją równowagę. Możesz mu też podarować hulajnogę trójkołową. Zabawka jest bezpieczna, ponieważ ma antypoślizgowy podest i trzy koła, dzięki czemu maluszek nie przewróci się i nie wyrządzi sobie krzywdy. Z kolei dwukołowa hulajnoga sprawdzi się w przypadku starszych dzieci, które już lepiej panują nad swoim ciałem.
Prawidłowa waga dziecka – jak ją utrzymać?
Jaka jest prawidłowa waga dziecka w wieku 5 lat? Aby to ustalić, warto skorzystać z tabeli. Pamiętaj, że niewielkie odstępstwa od normy nie wskazują od razu na otyłość. Należy zwrócić uwagę, ile cm wzrostu ma dziecko. Może się okazać, że mieści się ono bliżej górnej granicy normy. Dziewczynki w tym wieku mierzą 102–119 cm, a ważą 15–24,5 kg. Średni wzrost chłopców wynosi 104–120 cm, natomiast waga powinna mieścić się w granicach 16–25 kg. Jeśli tabela wzrostu i wagi pokazuje, że dziecko powinno trochę schudnąć, poszukaj zabawek, które zachęcą je do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Zwróć uwagę na traktorek na pedały, który idealnie sprawdzi się jako prezent na urodziny czy Dzień Dziecka. Pojazd jest dostępny w kilku wersjach:
- z przyczepką, w której maluch może przewozić swoje zabawki;
- z przednią łyżką do nabierania i tylną łyżką do kopania oraz przyczepką (dziecko może bawić się zarówno w rolnika, jak i budowlańca);
- z łyżką z przodu i przyczepką.
Tabela wzrostu i wagi – wsparcie dla rodziców
Jaki jest prawidłowy wzrost 7-latka? Tabela pozwala stwierdzić, czy Twoje dziecko mieści się w normie. Średni wzrost dziewczynki w tym wieku wynosi 113–135 cm, natomiast chłopczyka – 115–135 cm. Przy okazji warto sprawdzić, czy pociecha ma proporcjonalną masę ciała do swojego wzrostu. Dziewczynka powinna ważyć 18–34 kg, a chłopczyk – 19–34 kg. Jeśli tabela wskazuje, że pociecha waży zbyt dużo, nie bagatelizuj tego. Nadwaga u dziecka może prowadzić do otyłości w wieku dorosłym, dodatkowo przyczynia się do rozwoju cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego i chorób układu krążenia. Aby tego uniknąć, regularnie korzystaj z tabeli wzrostu i wagi dzieci. Dzięki temu będziesz mógł w porę zareagować i skonsultować się ze specjalistą.
Prawidłowy wzrost i waga 2-latka
Ile powinno ważyć 2-letnie dziecko? Takie pytanie nurtuje wielu rodziców, którzy nie chcą doprowadzić do nadwagi u dziecka. Warto regularnie sprawdzać, jaka jest prawidłowa waga dziecka w danym wieku. Jeśli stwierdzisz nieprawidłowości, skonsultuj się z pediatrą lub dietetykiem dziecięcym. Specjalista podpowie, jak zmienić nawyki żywieniowe malucha. Należy zaspokoić jego zapotrzebowanie kaloryczne, ale przy tym zadbać, żeby dieta była zbilansowana pod kątem węglowodanów, białka i tłuszczu. Ile powinien ważyć 2-latek? Z tabeli wynika, że maluch może ważyć 12–18 kg. Wzrost dziecka w pierwszych dwóch latach jego życia zależy przede wszystkim od warunków, jakie panowały w brzuchu mamy. Zdrowy i prawidłowo żywiony maluszek, urodzony z ciąży fizjologicznej, zazwyczaj rośnie szybciej niż chorowity rówieśnik. Po 2 latach do głosu dochodzą geny, a wtedy sytuacja może się zmienić. Z tabeli wynika, że dwuletnia dziewczynka powinna mieć 81–92 cm wzrostu, natomiast chłopczyk może mierzyć 84–94 cm.
Tabela wzrostu i wagi dzieci – jak sprawdzić?
Wzrost dziecka a wiek – jak sprawdzić, czy maluszek mieści się w normie? Z pomocą przychodzi siatka centylowa, dostępna w dwóch wersjach:
- tradycyjnej, na której zaznaczasz wzrost i wagę dziecka i sprawdzasz, gdzie się przecinają. Dzięki temu ustalisz, w którym centylu znajduje się aktualnie Twoja pociecha;
- BMI – w tym przypadku korzystasz ze specjalnego kalkulatora lub posługujesz się wzorem – waga [kg] / wzrost [m]².
Jeśli skorzystałeś z tabeli wzrostu dziecka przed wakacjami, powtórz badanie we wrześniu. Latem dzieci rosną szybciej, ponieważ organizm nie skupia się na magazynowaniu tkanki tłuszczowej, która będzie go chroniła przed zimnem. Zadbaj o to, żeby maluch spędzał dużo czasu na świeżym powietrzu. Wzbogać jego dietę o owoce i warzywa, które dostarczają mu niezbędnych witamin i minerałów.
Tabela wzrostu dziecka – do kiedy sprawdzać?
Na chwilowe zahamowanie wzrostu może wpłynąć infekcja lub choroby zakaźne wieku dziecięcego. Zdrowy maluch szybko nadrobi zaległości, dlatego nie ma powodu do niepokoju. Zastanawiasz się, jak długo możesz korzystać z tabeli wzrostu i wagi dziecka? Dane podane są do 18. roku życia, należy jednak zaznaczyć, że człowiek rośnie, dopóki nie zamkną się nasady kości. Chłopcy rosną do 21. roku życia, natomiast u dziewczynek tempo wzrastania spada po miesiączce. W ciągu dwóch lat od pierwszej menstruacji mogą jeszcze urosnąć 5–8 cm. To oznacza, że ostateczny wzrost osiągają około 18. roku życia. Jeśli tabela wzrostu dziecka pokazuje duże odchylenia od normy, skonsultuj się z pediatrą lub endokrynologiem dziecięcym. Podobnie postępuj, gdy maluch wydaje się zbyt wysoki lub niski, w porównaniu do pozostałych członków rodziny. Należy zaznaczyć, że niektóre dzieci są niskie, mimo że nie cierpią na żadne zaburzenia.
Co wpływa na wzrost dziecka?
Tabela wzrostu i wagi pozwoli Ci wychwycić ewentualne nieprawidłowości. Jeśli coś Cię niepokoi, koniecznie porozmawiaj o tym z pediatrą. Wzrost dziecka może być dziedziczony nie tylko po rodzicach, lecz także po dziadkach. Pamiętaj jednak, że podane dane mają charakter szacunkowy, co oznacza, że niewielkie odstępstwa od normy wcale nie muszą wskazywać na wady rozwojowe lub problemy zdrowotne. Wzrost dziecka zależy od:
- genów,
- płci,
- zdrowej diety,
- odpowiedniej ilości snu,
- aktywności fizycznej (zbyt duży wysiłek może zaburzyć rozwój malucha),
- stanu zdrowia.
Aby nasza pociecha chętnie uprawiała sport, warto o to zadbać już od najmłodszych lat. Zastanawiasz się, jak sprawić radość swojemu dziecku? Podaruj mu jeździk, który nie tylko przegoni nudę, lecz także poprawi koordynację ruchową, co przydaje się np. podczas nauki jazdy na rowerze. Dodatkowo minimalizujesz ryzyko, że tabela wzrostu i wagi dziecka wykaże jakieś nieprawidłowości.