ASPEKTO
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Ile śpi niemowlę w zależności od wieku?

blog Aspekto
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Rytm życia malutkich dzieci oraz poniekąd ich rodziców wyznaczają drzemki i nocny odpoczynek. Uregulowany sen pozytywnie wpływa na rozwój i nastrój dzieci, pozwala rodzicom zorganizować dzień i kształtuje pewne nawyki zapewniające dziecku poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Potrzeby w tym zakresie zmieniają się wraz z wiekiem. Dziecko, które dopiero co przyszło na świat, będzie spędzało w łóżeczku więcej czasu niż roczny maluszek żywo zainteresowany otaczającym go światem. Wraz z upływającymi miesiącami zmienia się nie tylko łączna ilość przesypianych godzin, ale również ich rozłożenie w ciągu doby. Dlaczego zdrowy, niezakłócony sen jest dla dziecka świętością? Ile śpi niemowlę mające zaledwie kilka dni? Ile powinno spać 1,5 roczne dziecko? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule!

Ile snu potrzebuje niemowlę, aby prawidłowo się rozwijać? Rola snu w życiu dziecka

Pierwsze miesiące spędzone na świecie są kluczowe dla rozwoju każdego człowieka. W początkowych etapach życia aktywność noworodka ogranicza się głównie do trzech czynności – spożywania pokarmu, wydalania i snu. Okazuje się jednak, że w tym czasie w organizmie zachodzi wiele ważnych zmian i procesów warunkujących dalszy rozwój. Przede wszystkim, sen jest intensywnym czasem regeneracji. Głęboki sen pozwala zachować równowagę między neuroprzekaźnikami – substancjami chemicznymi umożliwiającymi komunikację (przepływ impulsów nerwowych) między komórkami nerwowymi, mięśniami i gruczołami. Kiedy jesteśmy pogrążeni we śnie, mózg przetwarza informacje pozyskane w danym dniu. Odrzuca te, które są niepotrzebne, a utrwala pozostałe, przez co maluch nabywa nowe umiejętności i zwiększają się jego funkcje poznawcze. Ponadto, z pewnością każda mama i każdy tata zgodzą się, że dobrze przespana noc oznacza wyśmienity humor i dobrze spędzony dzień.

Często mówi się, że podczas snu dzieci rosną. Utarte powiedzenie ma potwierdzenie w badaniach naukowych! W trakcie snu dziecięcy organizm (a dokładniej – przysadka mózgowa) wydziela hormony wzrostu. Nieregularny, przerywany odpoczynek niskiej jakości może znacząco zaburzyć tempo wzrostu. Ponadto, następuje wtedy intensywna regeneracja mięśni, tkanek i narządów wewnętrznych.  Co ważne, częste niedosypianie przyczynia się do poważnego osłabienia układu immunologicznego.

Duże niedobory snu niosą ze sobą poważne konsekwencje, zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci. Udowodniono, że dzieci, które zbyt mało śpią, mają problemy z pamięcią i koncentracją, wolniej przyswajają nowe informacje, często bywają rozdrażnione i płaczliwe. Z kolei w przypadku starszych dzieci pojawiają się uczucia obniżające jakość życia (złość, apatia, przygnębienie) oraz trudności z funkcjonowaniem w grupie.

Ile dziecko powinno spać? Nie ma jednej konkretnej wartości, która zaspokoi potrzeby każdego malucha. Zalecana ilość snu uzależniona jest od kilku czynników, przede wszystkim wieku. Jakie normy wskazują lekarze dla dzieci na poszczególnych etapach rozwoju?

Podpowiadamy, ile powinno spać 2 miesięczne dziecko, a ile starszy maluch

Zastanawiasz się, ile śpi 2 miesięczne dziecko? Nie wiesz, ile powinno spać 10 miesięczne dziecko? Przychodzimy z pomocą wszystkim rodzicom troszczącym się o rozwój swojej pociechy. Ogólnie przyjęte normy dotyczące zalecanej dawki snu dla dzieci w danym wieku kształtują się następująco:

Ile śpi miesięczne dziecko?

W pierwszych tygodniach życia maluszek przesypia nawet od 17 do 20 godzin na dobę. Przerwy między wypoczynkiem nie są jeszcze unormowane. Dziecko po zamknięciu oczek może przespać kilka godzin lub zaledwie kilka minut. Na tak wczesnym etapie noworodek budzi się, aby zakomunikować o swoich potrzebach – przede wszystkim głodzie albo odczuwanym dyskomforcie. Pod koniec pierwszego miesiąca maluch powoli zaczyna zauważać różnice między dniem a nocą. Powoli kształtuje się jego własny rytm.

Ile powinno spać 18 miesięczne dziecko?

Ile śpi dwumiesięczne dziecko?

W drugim miesiącu czas spędzany w łóżeczku nieco się skraca. Zatem ile śpi niemowlę 2 miesięczne? Na tym etapie maluch przesypia 16-17 godzin na dobę. Głównie odpoczywa w nocy. W ciągu dnia ucina sobie kilka drzemek (przeważnie 3-4).

Ile powinno spać 3 miesięczne dziecko?

Trzeci miesiąc jest dla rodziców przełomowy. Ich pociecha wreszcie może przespać nawet 8 godzin w nocy bez przerwy na jedzenie. Ile powinno spać 3 miesięczne dziecko? W 9-12 tygodniu życia dzieci przesypiają około 16 godzin i potrzebują w ciągu dnia około 3 drzemek.

Ile powinno spać półroczne dziecko?

Sześciomiesięczny bobas spędza w swoim łóżeczku około 15 godzin. Czas nieprzerwanego snu w ciągu nocy w tym momencie się wydłuża. Dziecko staje się bardziej aktywne w ciągu dnia.

ile powinno spać 9 miesięczne dziecko?

Większość niemowląt w 9 miesiącu życia przesypia 14-15 godzin w ciągu doby. Maluch wypoczywa głównie w nocy, w ciągu dnia ucina sobie krótkie drzemki. W tym okresie wykształca się lęk separacyjny, przez co dziecko może częściej się wybudzać i potrzebować większej uwagi rodzica.

Ile śpi roczne dziecko?

Organizm dziecka, które skończyło już 12 miesięcy, domaga się około 14 godzin snu na dobę. Ile drzemek roczne dziecko ucina sobie w ciągu dnia? Maluch w tym wieku zazwyczaj potrzebuje dwóch przerw na sen w ciągu dnia. Co ważne, w tym czasie czas drzemek znacząco się skraca.

Ile powinno spać 18 miesięczne dziecko?

Półtoraroczne dzieci są bardzo aktywne w ciągu dnia. Nie potrzebują już przerw do południa. Ich potrzeby zaspokaja jedna, czasami dwie niedługie drzemki. Położone wieczorem do łóżka mogą przespać nawet 11 godzin bez przerwy.

Pamiętaj o tym, że każde dziecko jest inne – ma swój własny rytm i temperament. Wyznaczone wartości są uogólnione. Jeśli Twoje dziecko budzi się wypoczęte szybciej, niż wskazują specjaliści, nie masz powodów do niepokoju.

Ile powinno spać 18 miesięczne dziecko?

Atmosfera sprzyjająca odpoczynkowi

Sen będzie bardziej wartościowy, jeśli zadbasz o odpowiednie warunki. Malutkie dziecko należy kłaść do snu na plecach na materacu przystosowanym do delikatnej budowy anatomicznej. Utrzymuj optymalną temperaturę powietrza w pokoju dziecka na poziomie 22 stopni. Przed snem warto przeczytać maluszkowi bajkę, która wyciszy go po pełnym wrażeń dniu. Rozpraszające uwagę zabawki przenieść poza łóżeczko.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium