ASPEKTO

Oczami dziecka: Jak stworzyć przestrzeń do zabawy z perspektywy malucha.

Oczami dziecka: Jak stworzyć przestrzeń do zabawy z perspektywy malucha.

Jeśli marzysz o idealnej bawialni w domu, musisz spojrzeć na przestrzeń do zabawy z perspektywy małego dziecka. Oczywiście istotna jest również estetyka i bezpieczeństwo, ale przede wszystkim musisz dostosować kącik zabaw dla dziecka do potrzeb i możliwości poznawczych malucha. Jak stworzyć idealną przestrzeń do zabawy dla małego dziecka? Na co warto zwrócić uwagę, aranżując pokój zabaw w domu?

Jak zaaranżować pokój zabaw dla dzieci w domu?

Idealna przestrzeń do zabawy dla małego dziecka to bezpieczne miejsce, pełne kolorów i radosnych akcentów. Bawialnia w domu pod każdym względem powinna być również dostosowana do skali i umiejętności poznawczych dziecka. Na jakie elementy warto zwrócić uwagę, żeby stworzyć przyjazne miejsce do zabawy? Jakie wyposażenie sprawdzi się w takim pokoju:

  • kolorowe dekoracje,
  • miękka podłoga,
  • funkcjonalne mebelki,
  • kącik do czytania,
  • kącik kreatywny,
  • bezpieczne zabawki,
  • pojemniki na zabawki,
  • lustra na niskiej wysokości.

Oddzielną kategorię stanowi przestrzeń do zabawy dla dziecka na świeżym powietrzu. W tym przypadku sprawdzi się z pewnością mini plac zabaw i drewniany lub plastikowy domek. 

Kolorowa i przytulna bawialnia dla dzieci w domu

Pokój zabaw dla malucha powinien być estetyczny i kolorowy. Wyraziste wzory będą przyciągać uwagę dziecka i zachęcać go do działania. Można wykorzystać w tym przypadku kolorowe tapety z dziecięcymi motywami oraz radosne grafiki. Warto sięgać po ulubione postacie z bajek i ukochane zwierzątka najmłodszych. Dzięki takim elementom przestrzeń będzie przytulna i maluch będzie uwielbiał w niej przebywać. Aranżując pokój zabaw dla dzieci w domu, możesz zastanowić się nad przyklejeniem bezpiecznych luster nisko na ścianie. Lusterka na małej wysokości to element wystroju, który sprawi dziecku mnóstwo radości. Maluch może się w nich przeglądać i eksperymentowania z własnym odbiciem. Powielony w lusterkach obraz z pewnością zaciekawi każdego małego odkrywcę.

Kącik zabaw dla dziecka – najważniejsze jest bezpieczeństwo

Urządzając pokój zabaw dla dzieci, należy wziąć pod uwagę bezpieczeństwo malucha. Bawialnia w domu powinna być dostosowana do wieku dziecka i etapu jego rozwoju, dlatego kącik zabaw dla dzieci w domu powinien być wyposażony w miękką i funkcjonalną podłogę. Możesz wykorzystać do tego miękką wykładzinę albo specjalną matę, na której dziecko może siadać, kłaść się i bawić. Mata ma tę przewagę, że w razie potrzeby można ją bez problemu przemyć. Miękka powierzchnia powinna być całkowicie bezpieczna, żeby zachęcić malucha do zabawy na podłodze i do stawiania pierwszych kroków. Pokój zabaw dla dzieci w domu powinien być również odpowiednio zabezpieczony, żeby dziecko nie mogło samo opuścić takiego miejsca. 

Kącik zabaw dla dziecka

Pokój zabaw w domu z dziecięcymi mebelkami

Funkcjonalne mebelki to podstawowe wyposażenie każdej bawialni dla małego dziecka. Meble powinny być dostosowane do wielkości dziecka. Chodzi tu przede wszystkim o niski stolik, krzesełka i półki, do których maluch może łatwo sięgać po swoje ulubione zabawki lub książeczki. Dziecięce mebelki powinny być stabilne i pozbawione ostrych kantów. Muszą być też bezpieczne i dostosowane do wieku malucha. Najlepiej sprawdzą się tutaj proste, plastikowe propozycje, które są lekkie i odpowiednio wykończone. Stolik może służyć jako miejsce do kreatywnych zabaw dziecka, takich jak zabawa plasteliną i tworzenie pierwszych prac plastycznych. Kreatywne zabawy pobudzają wyobraźnię i rozwijają umiejętności manualne, dlatego każdy pokój zabaw dla dzieci powinien mieć kącik do tego typu aktywności. W przypadku dziecięcych mebelków warto zwrócić uwagę na łatwość czyszczenia, ponieważ maluch ma prawo do eksperymentowania i łatwość mycia jest tu istotną zaletą.

Pokój zabaw z miejscem do odpoczynku

Ulubione książeczki i zabawki dziecka powinny być w bawialni łatwo dostępne, żeby dziecko mogło bez problemu samo po nie sięgać. A jak zaaranżować miejsce, w którym maluch może odpocząć? Kącik do czytania i wypoczynku to również bardzo ważna przestrzeń, jeśli chodzi o pokój zabaw dla dzieci. Wystarczą tu wygodne i kolorowe poduszki lub miękki materac, ale możesz się również zdecydować na dziecięce łóżeczko z kolorową pościelą, na którym maluch wygodnie się rozłoży, słuchając czytanych przez Ciebie historii. O czym można jeszcze pomyśleć? O namiocie. Dzieci uwielbiają takie akcesoria. Dlatego przestrzeń do wypoczynku warto wyposażyć w kolorowy namiot z ulubionymi postaciami z bajek i wygodną poduszkę.

Zabawki w domowej bawialni

Wybierając mebelki i zabawki do dziecięcej bawialni, należy zawsze zwrócić uwagę na ich bezpieczeństwo i dostosowanie do wieku dziecka. Zabawki dla małych dzieci zawierają zwykle na opakowaniu informację o dedykowanym przedziale wiekowym. Odpowiednio wybrane zabawki rozwijają umiejętności poznawcze, sensoryczne i motoryczne malucha, są również trwałe i całkowicie bezpieczne. W pokoju zabaw z pewnością sprawdzą się różnego rodzaju zabawki interaktywne, które zachęcą każdego malucha do samodzielnej zabawy. Bawialnia dla dzieci w domu powinna być również wyposażona w pojemniki na zabawki. Organizacja takiej przestrzeni jest kluczowa, ale chodzi również o naukę utrzymywania porządku i odpowiedzialności za swoje rzeczy. Znajdziesz bardzo dużo tego typu pojemników w najróżniejszych kolorach i kształtach, które pozwolą Ci odpowiednio segregować i układać dziecięce akcesoria.

Klimatyczny kącik zabaw dla dzieci w domu

Aranżując pokój zabaw w domu, warto zadbać o odpowiednią atmosferę i zróżnicowane źródła światła. Możesz również wyposażyć kącik zabaw dla dziecka w odtwarzacz dźwięku i puszczać z nich relaksującą muzykę lub ulubione piosenki malucha. Pokoje zabaw dla dzieci to przestrzeń, która powinna być przyjazna i przytulna. Dziecko powinno czuć się w niej bezpiecznie i miło, ale przede wszystkim bawialnia dla dzieci w domu powinna być miejscem do beztroskiej zabawy i eksperymentowania, w którym dziecko czuje się bardzo swobodnie. Nie zawsze mamy miejsce, żeby zorganizować oddzielny pokój zabaw w domu, ale warto wtedy stworzyć odpowiedni kącik do zabawy z funkcjonalną matą dla dziecka i najróżniejszymi zabawkami. 

Bawialnia w domu – dlaczego warto ją mieć?

W takim miejscu maluch może rozwijać swoją wyobraźnię i kreatywność oraz uczyć się samodzielnej zabawy. Kącik zabaw dla dzieci w domu to również miejsce, w którym dzieci mogą bawić się razem i rozwijać swoje umiejętności społeczne, takie jak współpraca, komunikacja i dzielenie się zabawkami. Pokoje zabaw dla dzieci to idealna przestrzeń wspierająca rozwój małej i dużej motoryki u dziecka. Zabawa klockami, rysowanie, układanie puzzli czy po prostu skakanie na materacu rozwija zdolności manualne i koordynację ruchową. Zabawa to najważniejsza część edukacji każdego dziecka. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium