ASPEKTO
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Kiedy noworodek zaczyna widzieć?

blog Aspekto
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że dziecko zaraz po urodzeniu nie widzi zbyt dobrze. Wzrok noworodka jest bardzo słaby i wrażliwy na światło, ale na szczęście rozwija się bardzo szybko i w ciągu kilku miesięcy niemowlę dysponuje już doskonałym wzrokiem. Od kiedy dziecko zaczyna widzieć kolory? I kiedy ma już pełną ostrość widzenia?

Od kiedy noworodki widzą?

Zmysł wzroku to bardzo ważny zmysł człowieka. Dzięki niemu poznajemy otaczający nas świat, rozróżniamy kształty i kolory oraz mamy świadomość trójwymiarowości przestrzeni. Dobrze ukształtowany zmysł wzroku to gwarancja prawidłowego rozwoju dziecka. Kiedy dziecko zaczyna widzieć? Oczy pojawiają się w 7. tygodniu ciąży, a w 8. tygodniu zaczynają rosnąć powieki. W 25. tygodniu życia płodowego dziecko zaczyna reagować na silny strumień światła, mimo że ma powieki cały czas zamknięte. Z czasem wykształca się siatkówka, a maluszek jeszcze w brzuchu mamy zaczyna otwierać oczy.

Od kiedy noworodki widzą? Zaraz po urodzeniu, ale zmysł wzroku u noworodka w tym momencie nie jest jeszcze rozwinięty, ponieważ w brzuchu mamy nie był za bardzo potrzebny. Słaby wzrok pomaga w tym momencie uciec maluchowi od nadmiaru bodźców, które mogłyby go drażnić. Można powiedzieć, że wzrok noworodka nie jest doskonały, ale bardzo dobrze dostosowany do jego potrzeb. Pozwala dziecku skupić się na tym, co dla niego najistotniejsze i uciec od nadmiaru wrażeń. Najmocniej jego oczy reagują na światło.

Kiedy dziecko zaczyna widzieć kolory?

Nie jest więc tak, że dzieci zaraz po urodzeniu niczego nie widzą. To błędne przekonanie. W zasadzie noworodki widzą od razu po pojawieniu się na świat, jednak ich zmysł wzroku różni się znacznie od zmysłu dorosłego człowiek. Przede wszystkim dziecko nie widzi ostro, a przedmioty i tło często zlewają się ze sobą. Najlepiej maluch widzi przedmioty oddalone o około 20-30 cm od jego oczu. To, co znajduje się dalej, widoczne jest jakby za mleczną szybą. Maluch lepiej też dostrzega rzeczy znajdujące się na obwodzie, a nie na wprost oczu.

Zakłada się, że noworodek widzi 30 razy mniej wyraźnie niż dorosły człowiek, a widziany przez niego świat jest dwuwymiarowy. Nie widzi więc, czy coś znajduje się bliżej czy dalej. Poza tym świat noworodka jest w zasadzie czarno-biały. Maluch widzi przede wszystkim różne odcienie szarości. Kiedy niemowlę zaczyna widzieć pierwsze barwy? Po upływie 3-4 tygodnia życia. Jakie kolory rozpoznaje? Najpierw kolor czerwony, później zielony, żółty i niebieski. Dlatego dla małych dzieci warto wybierać duże zabawki w jaskrawych odcieniach.

Kiedy dziecko zaczyna widzieć kolory?

Jakie zabawki wybierać dla niemowlaka?

Nawet kiedy noworodki zaczynają widzieć kolory, lepiej rozróżniają kontrastowe barwy. To dlatego najmłodszym dzieciom zaleca się kupowanie pierwszych zabawek, książeczek i grzechotek w kontrastowych barwach. Jakie kolory wybierać? Przede wszystkim chodzi o przeciwstawne barwy, takie jak czerń i biel. W tym momencie zmysł wzroku to najmniej rozwinięty zmysł w życiu noworodka. Najlepiej rozwinięty jest dotyk, dlatego w tym okresie tak ważna jest bliskość rodziców, a zabawki powinny uwzględniać różne faktury, żeby maluch w ten sposób za pomocą dotyku mógł odbierać różnorodne bodźce. Dużą rolę odgrywają również pozytywki, które oddziałują na całkiem dobrze rozwinięty już zmysł słuchu. Kiedy niemowlę zaczyna widzieć więcej, należy za pomocą zabawek odpowiednio stymulować do rozwoju również zmysł wzroku.

Od kiedy dziecko zaczyna widzieć ostrzej?

W drugim i trzecim miesiącu życia w dalszym ciągu maluch nie rozróżnia wszystkich barw, ale zaczyna widzieć coraz ostrzej i rejestrować, że świat jest trójwymiarowy. Zaczyna też zapamiętywać i rozpoznawać twarze, dlatego kiedy niemowlę widzi mamę czy tatę, zaczyna się uśmiechać. Bez problemu potrafi skupić uwagę na ludzkiej twarzy i rozpoznaje mimikę. Po trzecim miesiącu zaczyna dostrzegać istotne szczegóły - przygląda się swoim dłoniom i zabawkom, interesują go korale mamy i kolorowe przedmioty wydające dźwięki.

Mniej więcej w tym samym czasie, od kiedy niemowlę widzi twarze, zaczyna wodzić wzrokiem za przedmiotami, które się poruszają. W tym czasie zabawki dla dziecka cały czas powinny bazować na kontrastowych kolorach. Stonowane i pastelowe barwy będą dla malucha nieczytelne. Drugi i trzeci miesiąc życia dziecka jest więc idealnym momentem, żeby nad łóżeczkiem albo nad matą edukacyjną pojawiła się karuzela. Maluch widzi wtedy już dobrze na około 60 cm. 

Od kiedy noworodki widzą?

Kiedy niemowlę zaczyna widzieć wyraźnie?

Piąty i szósty miesiąc życia dziecka to pogłębienie ostrości wzroku i rozwój widzenia przestrzennego. Dziecko przygląda się zabawkom trzymanym w ręce i doskonali swoją koordynację wzrokowo-ruchową. Kiedy niemowlę zaczyna widzieć lepiej, zaczyna rozróżniać zabawki i świadomie po nie sięgać. Od kiedy noworodki zaczynają widzieć tak jak dorosły? Można założyć, że około 10. miesiąca życia dzieci zaczynają widzieć wszystko dobrze i wyraźnie. Choć część specjalistów uważa, że w 100% dzieje się to po pierwszym roku życia. Jednak już przed ukończeniem pierwszego roku maluch ma już bardzo wyostrzony wzrok - zapamiętuje i rozpoznaje wiele przedmiotów ze swojego otoczenia. Poza tym umie już rozróżniać kolory.

Jak stymulować u dziecka zmysł wzroku?

Nawet wtedy, kiedy noworodek widzi tak jak dorosły, warto cały czas stymulować rozwój jego zmysłu wzroku. Zabawki dla malucha powinny być atrakcyjne i kolorowe oraz przyciągać jego uwagę. Inne zabawki sprawdzą się, kiedy dziecko zaczyna widzieć dopiero kolory, a inne, kiedy noworodek widzi i rozpoznaje ulubione zabawki. Jak możesz wpłynąć na rozwój wzroku dziecka?

  • W pierwszych miesiącach życia wybieraj zabawki o kontrastowych i jaskrawych barwach.
  • Pokazuj dziecku zabawki na poziomie jego twarzy i zachęcaj do ich dotykania,
  • Zawieś półrocznemu dziecku ruchomą karuzelę na łóżeczkiem.
  • Zmieniaj otoczenie dziecka, unikając monotonii.
  • Zakładaj kolorowe lub hałaszczące skarpetki, kiedy dziecko zacznie interesować się swoimi stópkami.

 

Dbaj o wzrok swojego dziecka na każdym etapie rozwoju!

Od kiedy niemowlę widzi tak jak dorosły, warto dalej dbać o jego zmysł wzroku. Otaczaj dziecko ładnymi przedmiotami i zadbaj o atrakcyjne otoczenie. Ale to nie wszystko. Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów, dzięki któremu odbieramy niezwykle dużo informacji z otoczenia. Dlatego warto o niego dbać na każdym etapie rozwoju. Dotyczy to również starszych dzieci, które często zbyt dużo czasu spędzają przed monitorem smartfona czy komputera. Jak wtedy zadbać o wzrok swojego dziecka? Musisz zapewnić mu odpowiednie miejsce do nauki i zabawy oraz zachęcać do aktywności na świeżym powietrzu, która jest doskonałym odpoczynkiem dla oczu.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium