ASPEKTO
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Skoki rozwojowe u dziecka – co warto o nich wiedzieć?

blog Aspekto
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Zastanawiasz się, czym są skoki rozwojowe u dziecka? W ten sposób określamy nagłe zmiany w zachowaniu i samopoczuciu maluszka. Może nam się wydawać, że nastąpił regres w rozwoju naszej pociechy, podczas gdy nabywa ona wtedy cenne umiejętności. Wyróżniamy 7 skoków rozwojowych w 1. roku życia dziecka. Należy zaznaczyć, że każdy etap jest dłuższy od poprzednich. W tym czasie układ nerwowy dziecka dynamicznie się rozwija, a w konsekwencji zdobywa ono umiejętności społeczne, emocjonalne, fizyczne i umysłowe. Świeżo upieczeni rodzice zastanawiają się, jak ich pociecha będzie zachowywała się podczas skoków rozwojowych. Podpowiadamy, czego możesz się spodziewać. Kiedy rozpoczynają się skoki rozwojowe? Tabela pokazuje, na które tygodnie życia maluszka przypadają kluczowe etapy.

Skok rozwojowy – objawy

Maluszek staje się wtedy płaczliwy, marudny i apatyczny. Niekiedy dziecko bywa też rozdrażnione lub niespokojne. Podczas skoku rozwojowego maluch często nie chce jeść. Dodatkowo może mieć problem z zasypianiem. Widać również, że chce być cały czas blisko rodziców. Takie zmiany w zachowaniu zazwyczaj wskazują na skok rozwojowy. Objawy nie są groźne i najczęściej mijają po kilku dniach. Warto jednak skonsultować je z pediatrą, ponieważ czasami mogą świadczyć o chorobie. Jak sprawdzić, kiedy występują skoki rozwojowe? Tabela zdecydowanie ułatwi Ci zadanie. Pamiętaj, że w przełomowych momentach maluszek potrzebuje wsparcia i bliskości rodziców. Nie tylko staraj się go zaznajomić z otoczeniem, lecz także okaż mu zrozumienie. Przytulaj i pocieszaj, gdy dziecko płacze lub staje się rozdrażnione.

Pierwszy skok rozwojowy – kiedy się pojawia?

Pierwszy skok rozwojowy przypada na 4–5. tydzień życia dziecka, wówczas przestaje być ono noworodkiem, a staje się niemowlęciem. Do tej pory maluszek przede wszystkim spał i jadł, teraz staje się bardziej aktywny. Zmysły dziecka wyostrzają się, dlatego odbiera świat intensywniej. To może początkowo wzbudzać u niego niepokój i napady płaczu. W wyniku pierwszego skoku rozwojowego niemowlę zaczyna zwracać uwagę na otaczające go przedmioty i pochylające się nad nim twarze. To czas, w którym maluszek świadomie się uśmiecha, ale też można zobaczyć pierwsze łzy, ponieważ dotychczas płakał „na sucho”. Po zakończeniu pierwszego skoku rozwojowego maluszek potrafi przez kilka sekund utrzymać główkę w górze, leżąc na brzuszku i trzymając rączki przed buzią.

Skoki rozwojowe – tabela

Drugi skok rozwojowy ma miejsce w 7–9. tygodniu. Maleństwo zaczyna kojarzyć fakty, np. wieczorną kąpiel ze snem, a butelkę z karmieniem. Maluch uświadamia sobie, że ma rączki i nóżki, którymi może poruszać. Zaczyna też wydawać pierwsze dźwięki i wsłuchuje się w nie. Na 11–12. tydzień życia przypada trzeci skok rozwojowy. Objawy są zbliżone do tych, które występowały we wcześniejszych etapach. Maluch pewniej trzyma zabawki, dlatego nie wypadają mu z rąk tak często, jak do tej pory. Dodatkowo niemowlę zaczyna dostrzegać zmiany temperatury, oświetlenia, a także wyłapuje różnice w tonie głosu i szuka źródła dźwięków. Maluszek wodzi wzrokiem za ludźmi i przedmiotami. Dziecko poznaje świat, wkładając do buzi rączki i zabawki. Niemowlę zaczyna głużyć i piszczeć, co poprzedza gaworzenie.

ile jest skoków rozwojowych?

4. skok rozwojowy – jak sobie poradzić?

4. skok rozwojowy występuje w 18–20. tygodniu. Po nim maluszek stanie się bardziej ruchliwy. Dziecko będzie umiało przekręcić się z plecków na boczek, a później na brzuszek. Maluszek chętnie chwyta zabawki, a następnie przekłada je z jednej rączki do drugiej. Pięciomiesięcznemu niemowlakowi możesz podarować matę edukacyjną, klocki sensoryczne czy żelowe gryzaki. Rozważ też zakup projektora, który stworzy idealne warunki do zabawy, odpoczynku czy snu. Wystarczy, że wybierzesz odpowiednią melodię i projekcję, aby wprowadzić maluszka w odpowiedni nastrój. Zestaw składa się z:

  • elektronicznej maty z 3 trybami projekcji i melodii;
  • przenośnej lampki z projektorem, którą można ustawić na 15 lub 30 minut;
  • okrągłej maty z wygodną poduszką do podparcia.

Po 4. skoku rozwojowym maluszek zaczyna reagować na swoje imię, stara się odpowiadać na pytania, słodko gaworząc. Niemowlę dostrzega pierwsze ciągi przyczynowo-skutkowe, np. gdy potrząśnie grzechotką, wydaje ona dźwięk.

5. i 6. skok rozwojowy – jak pomóc dziecku?

Piąty skok rozwojowy przypada na 22–26. tydzień. W tym czasie niemowlę zaczyna dostrzegać odległości między przedmiotami. W 5. skoku rozwojowym może pojawić się też lęk separacyjny. Dziecko jest niespokojne i płacze, gdy rodzice znikają z pola widzenia. Ponadto stara się naśladować zachowanie innych osób. Piąty skok rozwojowy to doskonały moment, aby wspólnie z pociechą oglądać książeczki. Szósty skok rozwojowy następuje zazwyczaj w 32–37. tygodniu po narodzinach. Maluszek potrafi samodzielnie siadać i raczkować, właśnie wtedy zaczyna się rozwijać u niego inteligencja. Dziecko umie rozpoznawać kształty, dlatego podsuwaj mu książeczki sensoryczne. Dzięki temu nie tylko sprawisz mu radość, lecz także wesprzesz rozwój zmysłów. Po szóstym skoku rozwojowym maluch potrafi być zazdrosny, gdy rodzice tulą inne dzieci. Oprócz tego zaczyna on przytulać zabawki, okazuje swoje poczucie humoru, a także robi miny, gdy widzi swoje odbicie w lustrze.

 

Skoki rozwojowe dzieci

Skoki rozwojowe – co się wydarzy?

Siódmy skok rozwojowy przypada na 11. miesiąc życia, w tym czasie dziecko uświadamia sobie, że osiągnięcie celu wiąże się z wykonaniem kilku czynności w określonej kolejności. Na tym etapie maluszek pokazuje, co go interesuje. Zaczyna wymawiać pierwsze słowa, takie jak: nie, tam, tak, mama, tata czy baba. Dziecko naśladuje odgłosy zwierząt, uczy się wspinać i podejmuje pierwsze kroki. Maluch potrafi zejść z krzesła lub łóżka tyłem, zaczyna rysować, a także umie rozpoznawać i dopasowywać kształty. Zastanawiasz się, jak wspierać prawidłowy rozwój pociechy? Możesz mu podarować zabawki interaktywne, które śpiewają lub mówią, gdy się je naciśnie. Maluszek ucieszy się też z:

  • jeździka pchacza,
  • interaktywnej kierownicy wielofunkcyjnej,
  • interaktywnych książeczek,
  • wieży z kuleczkami,
  • klocków w różnych kształtach i kolorach.

Aby wspomóc prawidłowy rozwój pociechy, podaruj jej odpowiednie zabawki. W ten sposób nie tylko urozmaicisz dziecku czas, lecz także rozbudzisz w nim chęć poznawania świata.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium