ASPEKTO

Tygodnie a miesiące ciąży – jak szybko to przeliczyć?

Tygodnie a miesiące ciąży – jak szybko to przeliczyć?

Możesz skorzystać z reguły Naegelego, zgodnie z którą ciąża trwa 40 tygodni, czyli 280 dni. W tym przypadku pierwszy dzień ostatniej miesiączki jest jednocześnie początkiem ciąży. Jeśli miałaś regularne cykle, bez problemu obliczysz datę porodu. Aby odpowiedzieć na pytanie – który to miesiąc ciąży, dolicz rok i 7 dni do pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a następnie odejmij trzy miesiące. Należy jednak zaznaczyć, że wspomniana metoda sprawdzi się tylko w przypadku kobiet, które miały regularne miesiączki, co 28 dni. Dla każdej przyszłej mamy informacja, który to miesiąc ciąży, jest niezwykle ważna. W ten sposób lekarz może ocenić, czy dziecko rozwija się prawidłowo, co pozwala uniknąć niepotrzebnego cesarskiego cięcia lub indukcji porodu. Dodatkowo pomoże ciężarnej rozpoznać objawy przedwczesnego porodu. Jeśli czujesz ból lub skurcze, natychmiast zgłoś się do szpitala. Tak samo postępuj, gdy pojawi się wydzielina lub krwawienie z pochwy.

Tygodnie i miesiące ciąży – wskazówki dla przyszłych mam

Zdarza się, że ginekolog podaje tydzień, który to miesiąc życia? Takie pytanie zadaje sobie wiele przyszłych mam, dzięki czemu mogą się dowiedzieć, ile czasu zostało do rozwiązania. Dzięki temu spokojnie urządzą pokój dla maluszka, skompletują wyprawkę dla dziecka i napiszą plan porodu. Tygodnie ciąży a miesiące – ich przeliczanie może sprawić kłopot niejednej przyszłej mamie. Jeśli miałaś nieregularne cykle, ginekolog ustali termin porodu na podstawie:

 • badania fizykalnego, podczas którego oceni wielkość i położenie macicy;
 • USG (badania ultrasonograficznego), pozwalającego określić długość ciemieniowo-siedzeniową płodu, czyli CRL.

Niezależnie od tego, czy spodziewasz się pierwszego dziecka, czy jesteś doświadczoną mamą, sprawdź, co dzieje się w poszczególnych miesiącach ciąży z podziałem na tygodnie.

Miesiące ciąży z podziałem na tygodnie – ściągawka

28 tydzień, który to miesiąc? Właśnie rozpoczął się III trymestr, co oznacza, że przyszła mama jest w 7. miesiącu ciąży. Dno macicy znajduje się teraz 3 cm od pępka, co może sprawiać dyskomfort, ale nie jest groźne. Maluszek potrafi rozpoznać głos mamy, ponadto rozwija się u niego układ oddechowy. To oznacza, że jeśli przyszedłby wcześniej na świat, miałby duże szanse na przeżycie. Oczywiście, maleństwo trafiłoby do inkubatora, który podtrzymuje funkcje życiowe i wspiera prawidłowy rozwój. W 7. miesiącu ciąży mama powinna zwrócić większą uwagę na ruchy dziecka. Niejednokrotnie są one bolesne, zwłaszcza gdy maluszek kopie w żebra, pęcherz lub okolice żołądka. Zastanawiasz się, co czeka Cię w kolejnych miesiącach ciąży z podziałem na tygodnie? Kalendarz dla ciężarnych przeprowadzi Cię przez ten wyjątkowy czas.

tygodnie ciąży i miesiące

W którym miesiącu wykonuje się USG połówkowe?

Początek drugiego trymestru – który to miesiąc ciąży? Przypada on na 14 tydzień, czyli 4 miesiąc. W tym czasie będziesz miała problem z dopięciem ulubionych spodni, ale za to najprawdopodobniej przestaną Cię męczyć nudności, senność i wymioty. W którym miesiącu ciąży poznasz płeć dziecka? Zazwyczaj można ją stwierdzić podczas USG połówkowego, które wykonuje się w 18–22. tygodniu, czyli 5. miesiącu. To niezastąpione narzędzie w diagnostyce prenatalnej, które umożliwia ocenę narządów wewnętrznych. W ten sposób lekarz może wykryć ewentualne wady genetyczne, rozwojowe i anatomiczne u dziecka. Podczas badania ginekolog skontroluje kształt, rozmiar, echogeniczność i ciągłość czaszki płodu. Dodatkowo zbada on ośrodkowy układ nerwowy, aby wykluczyć nieprawidłowości.

 Tygodnie i miesiące ciąży – jak to liczyć?

Jeśli zastanawiasz się, jak sprawdzić, w którym miesiącu ciąży jesteś, skorzystaj ze specjalnego kalkulatora. Wystarczy, że podasz datę ostatniej miesiączki i średnią długość cyklu. W ten sposób ustalisz nie tylko aktualny tydzień ciąży, lecz także dowiesz się, w którym tygodniu będziesz w danym dniu. Wiele kobiet zapomina, że punktem wyjścia do liczenia tygodni i miesięcy ciąży nie jest data zapłodnienia, ale dzień rozpoczęcia ostatniej miesiączki. W kolejnych tygodniach i miesiącach ciąży zmienia się nie tylko Twoje ciało, lecz także kształtują się poszczególne narządy wewnętrzne i układy Twojego maluszka. Aby wesprzeć prawidłowy rozwój dziecka, wprowadź zdrowe nawyki żywieniowe i pamiętaj o regularnych wizytach u ginekologa, który zleci niezbędne badania. Zanim podejmiesz aktywność fizyczną, zapytaj lekarza, czy nie widzi żadnych przeciwwskazań.

 

 

3. miesiąc ciąży – jakie dolegliwości?

 1. tydzień ciąży – który to miesiąc i jakich objawów możesz się spodziewać? To pytanie, które nurtuje wiele ciężarnych, dlatego postaramy się na nie odpowiedzieć. To początek 3. miesiąca, w tym czasie ginekolog może zobaczyć na USG kończyny i główkę dziecka, a nawet linię kręgosłupa. Maluszek zaczyna delikatnie się poruszać, ale przyszła mama jeszcze tego nie wyczuje. Do najczęstszych dolegliwości ciążowych zaliczamy:
 • chroniczne zmęczenie,
 • senność,
 • nudności,
 • wymioty,
 • delikatny ból brzucha,
 • wahania nastroju,
 • zachcianki żywieniowe,
 • problemy z pamięcią i koncentracją.

Pamiętaj, że w 9. tygodniu ciąży powinnaś mieć już za sobą pierwszą wizytę u ginekologa, który wykona USG płodu.

 Jak liczyć miesiące ciąży?

Aby ułatwić sobie zadanie, skorzystaj ze specjalnego kalkulatora online. W ten sposób zyskujesz pewność, że wynik jest prawidłowy, a przy okazji zaoszczędzisz trochę czasu. Które miesiące ciąży są najtrudniejsze? Wiele kobiet wskazuje na 9. miesiąc, ponieważ wracają wahania nastroju, rozdrażnienie i ciągłe zmęczenie. Jak złagodzić dolegliwości? W tej sytuacji pomocne mogą okazać się dostępne na rynku akcesoria dla mamy. Kobiety w 9. miesiącu ciąży czują się ociężałe, dokuczają im bóle pleców, opuchnięte stopy i duszności. Oprócz tego pojawiają się problemy ze spaniem i rozstępy. Z drugiej strony, niektóre mamy na pytanie „który miesiąc ciąży był najbardziej problematyczny?” odpowiadają, że drugi. W 7. tygodniu ciąży wiele kobiet doświadcza takich objawów jak:

 • nudności,
 • wymioty,
 • parcie na pęcherz,
 • częste wizyty w toalecie,
 • senność.

Miesiące ciąży z podziałem na tygodnie – wskazówki

Ginekolodzy przypominają, że liczymy skończone tygodnie i miesiące ciąży, a nie zaczęte. Pamiętaj o tym, gdy lekarz zapyta Cię o wiek ciąży, ponieważ od tego zależy, czy przepisze Ci jakiś lek, czy nie. Zastanawiasz się, dlaczego ginekolog pyta o tydzień, a nie o miesiąc ciąży? Miesiące mają różne liczby dni, dlatego taka informacja jest mało precyzyjna dla lekarza. Kiedy zaczyna się drugi miesiąc ciąży? Obejmuje 5–8. tydzień ciąży, w tym czasie wykształcają się wszystkie narządy. Przyszła mama powinna codziennie przyjmować kwas foliowy, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej. Oprócz tego ciężarnej nie wolno stosować używek. Nie powinna też przyjmować leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Należy wystrzegać się promieniowania jonizującego i kontaktu z chorymi.

Drugi trymestr a miesiące ciąży

 1. miesiąc życia to II trymestr, a dokładnie 23–27. tydzień. Wiele kobiet twierdzi, że był to jeden z najprzyjemniejszych etapów ciąży. Brzuszek zaczyna być widoczny, jednocześnie ustępują nieprzyjemne dolegliwości. 26. tydzień – który to miesiąc ciąży? To koniec drugiego trymestru, a zarazem 6.miesiąc. W tym tygodniu macica przesuwa się do góry i jednocześnie wysuwa się do przodu. Dno macicy znajduje się bliżej pępka, dlatego brzuch coraz bardziej się zaokrągla.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium