ASPEKTO

Zabawki edukacyjne na zimowe wieczory – jak rozwijać zdolności dziecka w domu?

Zabawki edukacyjne na zimowe wieczory – jak rozwijać zdolności dziecka w domu?

Zabawki odgrywają ogromną rolę w życiu każdego dziecka. Szczególnie ważne w jego rozwoju są pierwsze lata, które jednocześnie są najbardziej twórczym okresem. W tym czasie umysł dziecka jest niesamowicie chłonny i „wciąga” bodźce z zewnątrz oraz przyswaja nowe umiejętności. Zabawki są „wynalazkiem” starym jak cywilizacja. Nasi przodkowie zdawali sobie sprawę z bezcennego wpływu zabawek na rozwój młodego człowieka, a nauka przez zabawę jest doskonałym pomysłem łączącym przyjemne z pożytecznym.

Edukacyjne zabawki na zimowe wieczory 

Na rozwój intelektualny dziecka składają się geny oraz środowisko, w którym się wychowuje. Rodzice powinni, okazując dziecku miłość, wspierać je emocjonalnie, poświęcać jak najwięcej czasu, uczestnicząc w zabawach, a także szanować jego indywidualność. Ciągłą stymulację potrzebną do prawidłowego rozwoju mózgu, już od najmłodszych lat wspierają zabawki edukacyjne. Każda tego typu zabawka powinna dostarczać emocji, wspaniałej rozrywki, zaspokajać wrodzoną u każdego dziecka ciekawość świata, poszerzać zainteresowania oraz dostarczać odpowiednią dawkę wiedzy. Doskonałym czasem na rodzinne wspólne chwile przy zabawie są zimowe wieczory.

Zabawki dla dzieci na zimę – doskonały czas na wspólną zabawę

Aktywność umysłowa i fizyczna u dziecka znacznie wzrasta podczas zabawy interesującymi je zabawkami edukacyjnymi. Małą motorykę i rozwój funkcji poznawczych niemowlaka stymulują zabawki sensoryczne działające na wszystkie jego zmysły, czyli dotyk, węch, wzrok, słuch, a nawet smak. Mogą to być np. kręcąca się nad łóżeczkiem grająca karuzela, kontrastowe maskotki, grzechotki-gryzaki i wiele innych Przytulanki mają wpływ na dziecięce poczucie bezpieczeństwa, ułatwiają wyciszenie i zaśnięcie. Mata edukacyjna doskonale nadaje się do zabawy z rodzicami. Będzie wspaniałą zabawką, którą będzie można wykorzystać w różnych miejscach, a inne zabawki edukacyjne będą idealne na zimowe wieczory. Warto przygotować ciepły i przytulny kącik, gdzie będziesz mógł przyjemnie spędzić czas z maluchem, bawiąc się z nim i wpływając na ważne aspekty jego rozwoju emocjonalnego.

Zabawki dla dzieci – zimowe popołudnia i wieczory pełne przyjemnej nauki

Dla dzieci w wieku przedszkolnym ciekawą zabawką jest ta, która zachęca do stawiania interesujących pytań, uczy koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz angażują. Odpowiedzią na te potrzeby są różnego rodzaju gry planszowe i zręcznościowe jako doskonałe zabawki dla dzieci. Zimowe wieczory warto spędzić na grze z dzieckiem. W ten sposób u malucha kształtują się empatia oraz umiejętność rozwiązywania konfliktów, które mogą się pojawiać, jeśli „ktoś” nie potrafi przegrywać. Dobrym wyborem są też uwielbiane puzzle, które doskonale uczą cierpliwości i koncentracji. Zabawki edukacyjne pomagają rozwijać dziecięcą wyobraźnię, która z kolei stanowi doskonałą podstawę do potrzebnego w życiu myślenia abstrakcyjnego. Na rozwój zdolności artystycznych dziecka wpływają także zabawy kreatywne i prace plastyczne. Kolorowanki czy malowanie farbami i dodatkowo rozwijające manualnie lepienie z ciastoliny to doskonała zabawa. Przedszkolaki szybko tracą zainteresowanie i trudno im dłużej skoncentrować się na jednym zadaniu. Jest to związane również z ich temperamentem. Dlatego warto uważnie je obserwować, by dobrać odpowiedni rodzaj zabawki dla dzieci na zimę, które będą je absorbować podczas długich wieczorów.

Zabawki na zimowe wieczory dla dzieci

Jakie wybrać zabawki dla dzieci – zimowe i radosne spędzanie czasu z rodziną

Dla starszych dzieci warto wybierać zabawki, które wymagają i uczą logicznego myślenia. Nauka przez zabawę naturalnie rozbudza pociąg do wiedzy i może sprawiać prawdziwą frajdę każdemu dziecku. Edukacyjne zabawki na zimowe wieczory, które są idealnym wyborem dla ciekawych świata to:

  • mikroskop,
  • teleskop,
  • laboratorium,
  • zestawy edukacyjne i kreatywne.

Wspólne układanie zestawów klocków LEGO, tworzenie skomplikowanych budowli uczy myślenia strategicznego, rozwija pamięć i kreatywność oraz pozostałe potrzebne w życiu kompetencje społeczne. Dobierając zabawki, warto pamiętać o odpowiednim ich dopasowaniu. Dzięki temu dziecko będzie mogło się bawić i rozwijać oraz spędzać sporo czasu z rodzicami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium