ASPEKTO
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Zabawy sensoryczne na wiosnę: Jak rozwijać zmysły dziecka poprzez kreatywne aktywności

blog Aspekto
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Zabawy sensoryczne to aktywności, które angażują różne zmysły dziecka. Chodzi tu o słuch, dotyk, węch, smak oraz równowagę. Zabawy sensoryczne uczą rozwijać umiejętności przetwarzania sensorycznych bodźców i mają przede wszystkim na celu stymulować i rozwijać zmysły. Zabawy sensoryczne są korzystne dla wszystkich dzieci, niezależnie od wieku i etapu rozwoju.

Integracja sensoryczna – zabawy rozwijające różne umiejętności 

Zabawy sensoryczne gwarantują dzieciom różnorodne doznania, pomagając budować pewność siebie i rozwijać umiejętności poznawcze. Wpływają również na radzenie sobie z otoczeniem. Integracja sensoryczna jest ważna na każdym etapie rozwoju, ale aktywności powinny być odpowiednio dostosowane do wieku dziecka. Zabawy sensoryczne dla niemowlaka będą się różnić od zabaw dla kilkulatków, ale jedne i drugie wpływają pozytywnie na rozwój dziecka w zakresie poznawczym, emocjonalnym, społecznym i fizycznym.

Popularne zabawy sensoryczne dla niemowlaka

Wśród zabawek dla maluszków znajdziesz bardzo dużo zabawek sensorycznych. Mogą to być maskotki, maty interaktywne i książeczki sensoryczne, które wyróżniają się zróżnicowaną fakturą i bogactwem kolorów. Zabawki sensoryczne dla maluchów wydają różne dźwięki, świecą lub odpowiednio reagują po naciśnięciu wybranych elementów. Doskonałym przykładem takich zabawek są karuzele zawieszane przy łóżeczku oraz maty dla niemowląt z pluszowymi i szeleszczącymi zabawkami.

Jaka zabawa sensoryczna sprawdzi się w przypadku starszych dzieci?

Wśród zabawek sensorycznych dla nieco starszych dzieci z pewnością na uwagę zasługują klocki, puzzle oraz proste łamigłówki logiczne, ale to nie wszystko. Zabawa sensoryczna dla dzieci może obejmować różne aktywności, w tym również popularne zabawy ruchowe. Jakie zajęcia sensoryczne można zaproponować maluchom:

  • eksperymentowanie z różnymi teksturami,
  • malowanie palcami,
  • lepienie z plasteliny,
  • zabawy z wodą,
  • zabawy w piaskownicy,
  • odkrywanie zapachów,
  • skakanie na trampolinie i inne wiosenne zabawy ruchowe,
  • chodzenie boso po trawie.

Te wszystkie aktywności pomagają dzieciom zrozumieć i przetwarzać bodźce z otoczenia. Wpływają na umiejętności motoryczne, koordynację i integrację sensoryczną poprzez rozwój zmysłów dziecka. 

zabawa sensoryczna dla dzieci

Zajęcia sensoryczne – pomysły na zabawy na świeżym powietrzu

Wiosna to idealna pora roku, jeśli chodzi o zabawy organizowane na dworze. Wiele takich aktywności pozwala doświadczać bardzo przyjemnych i różnorodnych bodźców sensorycznych. W jaki sposób możesz rozwijać zmysły dziecka poprzez zabawy wiosenne na świeżym powietrzu?

Obserwacja przyrody

Wiosna to czas budzenia się przyrody do życia i kwitnienia wielu gatunków roślin. Warto przyjrzeć się wraz z dzieckiem kwiatom i roślinom albo zorganizować własną hodowlę roślin doniczkowych. Dziecko powinno obserwować wzrost i rozwój roślin, dotykać, pielęgnować i wąchać kwiaty. Takie działania mają wpływ na rozwój wielu zmysłów.

Malowanie palcami

Malowanie palcami to doskonała zabawa sensoryczna dla dzieci w różnym wieku. To również znakomity pomysł na zabawę na dworze (nie musisz się wtedy bać, że dziecko podczas zabawy pomaluje podłogę lub ściany). Do takiej zabawy należy zakupić specjalne farby do malowania dłońmi, które są całkowicie bezpieczne i nie uczulają. Maluch może malować na papierze lub płótnie, eksperymentując z różnymi kolorami i fakturami.

Wiosenny piknik

Możesz również zorganizować wiosenny piknik i zabawić się w degustację wiosennych przysmaków. Sezonowe owoce i warzywa to doskonały sposób na zachęcenie dziecka do poznawania nowych smaków. Warto zagrać z dzieckiem w zgadywankę i zasłaniając mu oczy, zachęcić do rozpoznawania owoców i warzyw po zapachu. Wiosenny piknik to również okazja do długich spacerów i obserwacji przyrody.

Popularne zabawy wiosenne – spacer po lesie lub parku

Zabawa sensoryczna to również wyprawy do lasu i do parku, podczas których dziecko może szukać najładniejszych kamieni, liści czy kolorowych kwiatów. Piesze wędrówki pozwalają na obserwację przyrody, rozpoznawanie dźwięków natury oraz doświadczanie różnych naturalnych faktur.

Eksperymentowanie z piaskiem i wodą

Podczas ciepłych wiosennych dni możesz zorganizować najróżniejsze zabawy z wodą. Maluch może bawić się w przelewanie wody do różnych naczyń albo puszczanie małych łódeczek na wodzie. Wiosna to również doskonały czas, żeby rozpocząć zabawę w piaskownicy. Zorganizuj do tego odpowiednią przestrzeń i zabawki. Taka zabawa sensoryczna to doskonały sposób na rozwijanie zmysłu dotyku i obserwacji.

Wiosenne zabawy ruchowe

Wiosenne zabawy ruchowe wpływają również doskonale na rozwój zmysłów dziecka. Najróżniejsze tory przeszkód na placach zabaw, utrzymywanie równowagi, skoki i wspinaczka na ściance uczą koordynacji ruchowej, rozwijają zmysł równowagi i zapewniają odpowiedni rozwój fizyczny dziecka.

Zajęcia sensoryczne – pomysły na kreatywną zabawę

Na dworze możesz również zorganizować kącik kreatywny do zabawy z ciastoliną lub piaskiem kinetycznym. Tworzenie różnych figur i kształtów nie tylko rozwija zmysł dotyku, ale również uruchamia w dziecku chęć tworzenia nowych kształtów i rozbudza wyobraźnię. Kreatywnych zabawek znajdziesz jednak o wiele więcej. Mogą to być klocki, puzzle z koralików lub zestawy do tatuażu.

Integracja sensoryczna – zabawy muzyczne

Zabawa z dźwiękiem to doskonała zabawa sensoryczna dla dzieci i bardzo ważny element, jeśli chodzi o rozwój malucha. Pierwsze instrumenty muzyczne, bębenki i tamburyny pozwolą dzieciom na eksperymentowanie i poznawanie dźwięków, stanowią więc znakomity początek muzycznej edukacji.

Najlepsze zabawy sensoryczne

Zabawy wiosenne na świeżym powietrzu to zawsze dobry pomysł na spędzanie wolnego czasu z dziećmi i wprowadzanie zdrowych nawyków do życia rodzinnego. Decydując się na różne aktywności sensoryczne, bardzo ważne jest jednak dostosowanie danej aktywności do wieku i zainteresowań dziecka. Najlepsze zabawy sensoryczne dla niemowlaka nie sprawdzą się jednak w przypadku czterolatka. Każde dziecko może mieć też różne upodobania i warto dostosować się do jego potrzeb i preferencji.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium