ASPEKTO

Zimowy raj dla najmłodszych – propozycje aktywności na świeżym powietrzu na grudzień

Zimowy raj dla najmłodszych – propozycje aktywności na świeżym powietrzu na grudzień

Zima to niezbyt lubiana pora roku z powodu krótkich dni, niskich temperatur i brakiem słońca. Jednak warto w tym czasie zadbać o dobry nastrój i samopoczucie całej rodziny, wybierając aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Kiedy pojawiają się pierwsze płatki śniegu, każdy maluch wita je z radością i pragnie jak najszybciej wykorzystać każdą wolną chwilę na białe szaleństwo.

Aktywność fizyczna zimą – jak wpływa na zdrowie dziecka?

Na pierwszym miejscu zawsze stawiajmy bezpieczeństwo dziecka. Pamiętaj o odpowiednim ubraniu. Dla najmłodszych dzieci świetnie są śpiworki i mufki w wózkach albo specjalne kocyki do fotelików i nosidełek zabezpieczające przed przewianiem i niskimi temperaturami. Dla starszych dzieci doskonałe będzie ubranie „na cebulkę”, czyli kilka ciepłych warstw pozwalających zapewnić wygodę w trakcie zabawy. Najlepsza jest odzież termiczna, przylegające dzianiny oraz lekkie puchowe kurtki. Obowiązkowe są również ocieplane buty z grubą cholewką, szalik, czapka oraz wodoodporne rękawice. Do dogrzania się idealne będą termosy z ciepłą herbatą. Zimowa aktywność dla dzieci to same korzyści. Ruch na świeżym powietrzu pozwala na dobre dotlenienie młodego organizmu, co ma wpływ na podnoszenie odporności. Poprawa apetytu, spokojny sen oraz poprawa kondycji motywują do częstego i aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu zimą.

Aktywność dla dzieci zimą: krótki wyjazd?

Zima to świetny czas na odpoczynek poza domem, szczególnie kiedy potrzebujemy całą rodziną wyrwać się z miasta. Wyjazd w poszukiwaniu białej śnieżnej „kołderki” może przerodzić się we wspaniałą przygodę. Oczywistym i tradycyjnym kierunkiem są górskie rejony z pięknymi krajobrazami i ciekawymi sportami do uprawiania zimą. Oryginalnym pomysłem będą Mazury, gdzie bezkres zaśnieżonych nizin i pagórków stanowi świetną i malowniczą trasę na kulig, a zamarznięte jeziora pozwalają na żeglowanie po lodzie (bojery). Rodzinna wyprawa do lasu za miastem przykrytego białym puchem, gdzie panuje kojąca cisza, może również być przyjemną odmianą i wspaniale spędzonym wspólnym czasem.

Ciekawe sporty do uprawiania zimą – czas na białe szaleństwo

Dla najmłodszych idealną zimową alternatywą dla wózka będą wygodne sanki. Doskonałe dla niemowlaków są sanki wyposażone w fotelik kubełkowy i pasy bezpieczeństwa. Mogą być wyposażone też w ciepłe śpiworki oraz uchwyt do pchania sanek lub sznurek do ciągnięcia. Jazda na sankach to bardzo lubiana aktywność fizyczna zimą. Do wyboru są różne modele sanek: drewniane, plastikowe, zjazdowe (specjalnie wyprofilowane), ślizgacze (bez płóz) oraz jabłuszka. Pozwalają na doskonałą zabawę, a nawet rywalizację na saneczkarskich torach zjazdowych. Jazda na łyżwach to wspaniała dyscyplina sportowa, rozwijająca cierpliwość i koordynację ruchową, której naukę mogą zacząć już pięcioletnie maluchy. Odpowiednie ochraniacze na kolana i łokcie oraz kask pozwalają na rozpoczęcie zabawy na figurówkach. Początki zazwyczaj to najczęściej specjalnie przygotowane ślizgawki, a kolejne kroki to już specjalne większe lodowiska. Po zgłębieniu tajników jazdy na lodzie wielu chłopców chętnie próbuje gry w hokeja, gdzie pojawia się już element rywalizacji i umiejętność pracy zespołowej.

Narciarstwo zjazdowe oraz snowboard jako aktywność fizyczna zimą wymagają wyższych górek oraz odpowiedniego sprzętu. Idealny wiek na rozpoczęcie nauki jazdy na nartach to cztery lub pięć lat, a na snowboardzie zalecany przez fizjoterapeutów wiek to sześć albo siedem lat. Najlepiej skorzystać z lekcji nauki prowadzonych przez doświadczonych instruktorów, którzy w bezpieczny sposób wprowadzą dzieci w tajniki tej dyscypliny i będą poprawiać ewentualne błędy. Jeśli udało się Wam zaszczepić w dziecku zamiłowanie do nart zjazdowych, następnym krokiem może być nauka jazdy na nartach carvingowych. Narciarstwo biegowe nie wymaga specjalnych warunków, mogą je zacząć uprawiać i traktować, jako wspaniałą zabawę już maluchy w przydomowych ogródkach, a później na leśnych dróżkach. Wymienione dyscypliny sportowe i aktywności dla dzieci zimą sprawiają wiele radości tak dzieciom, jak dorosłym.

Zimowe atrakcje dla dzieci

Ciekawe aktywności fizyczne zimą – w co się bawić?

Dobra zabawa na śniegu dla mniejszych i większych wielbicieli białej zimy wymaga przede wszystkim pomysłowości i poczucia humoru. Tradycyjne lepienie bałwana może stać się konkursem na ulepienie najśmieszniejszej figurki. Bitwa na śnieżki i celne trafianie do wyznaczonego celu to wspaniała aktywność fizyczna zimą dla całej rodziny. Dla lubiących konstrukcje z klocków dobrą zabawą będzie zbudowanie przydomowego igloo albo śniegowego tunelu. Można je stworzyć z wielu elementów lub zgromadzić dużą ilość śniegu w jednym miejscu, wygrzebać w nim dziurę i utrwalić konstrukcję śnieżną na zewnątrz. Młodsze dzieci chętnie spędzą czas w „śniegowicy”, która jest zimowym odpowiednikiem piaskownicy. Używając foremek, wiaderek i łopatek wyczarują piękny zimowy pałac. Czy próbowaliście kiedyś robić bańki mydlane zimą? Spróbujcie, efekt jest niesamowity. Zimowa wyprawa do pobliskiego parku może stać się fascynującym poszukiwaniem skarbów. Przy wykorzystaniu mapki z punktami orientacyjnymi, „zaliczane” miejsce trzeba sfotografować. Komplet zdjęć gwarantuje dojście do ukrytego wcześniej przez rodziców skarbu.

Co może dziecko robić zimą?

Przykłady aktywności fizycznej zimą można mnożyć, a ogranicza Was tylko wyobraźnia oraz wybieranie ulubionych zabaw dziecka.

Jaka zimowa aktywność fizyczna, kiedy nie ma śniegu?

Kiedy zima jest szaro-bura, a śnieg jeszcze nie pojawił się za oknami, spróbujcie nie rezygnować ze spacerów i wychodzenia na zewnątrz. Wykorzystajcie rowerki i hulajnogi. Jazda na nich będzie przyjemną aktywnością dla dzieci zimą. W domu też nie musi być smutno i nudno. Jeśli pogoda nie dopisuje i wolicie spędzić czas w domowym zaciszu, zimowe popołudnia mogą być przyjemne, kiedy wybierzecie:

  • grę w planszówki,
  • wspólne pieczenie i gotowanie,
  • różne prace plastyczne – wycinaki, malowanie, lepienie,
  • filmowy maraton w rodzinnym gronie,
  • kalambury,
  • wspólne czytanie książek,
  • teatrzyk cieni.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium